İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Balthus » Balthus Hayatı ve Eserleri

Balthus Hayatı ve Eserleri

  Balthus

  Balthus (1908 – 2001)

  Polonya Asıllı Fransız Ressam Balthus (Balthasar Klossowski de Rola) 1908’de Paris’te doğdu. 1925’lerde Toulon’da yaşayan sanatçı manzara resimleri çiziyordu. 1929’da Zürih’teki Galeri Förster’de ilk sergisini açtı. 1932’de Paris’e dönen sanatçı burada Pierre Jean Jouve, André Derain ve Alberto Giacometti ile tanıştı. Zaman içinde  İtalyan fresklerinden esinlendiği kendi figüratif resim çalışmalarına devam etti.

  Kübizm ve sürrealizm gibi çağdaş akımlara ilgi duydu ve Federico Fellini, Pablo Picasso, Joan Miró, Salvador Dalí, David Hockney ve özellikle Pierre Matisse ile arkadaşlık kurdu. 1938’de New York’da Galeri Pierre Matisse’de sergisini açtıktan sonra Paris’e döndü. 1961’de davet üzerine Roma’daki Fransız Akademisine müdür oldu.

  Balthus’un tarzı öncelikle klasiktir. Çalışmaları, Emily Bronte’nin yazıları, Lewis Carroll’un yazıları ve fotoğrafçılığı ve Masaccio, Piero della Francesca, Simone Martini, Poussin, Jean-Étienne Liotard, Joseph Reinhardt, Géricault, Ingres, Goya’nın resimleri dahil olmak üzere çok sayıda etki gösterir. Jean-Baptiste-Camille Corot, Courbet, Edgar Degas, Félix Vallotton ve Paul Cézanne aynı ölçüde etkilidir.

  Tekniği ve kompozisyonları rönesans öncesi ressamlardan esinlenmiş olsa da, de Chirico gibi çağdaş gerçeküstücüler benzer ürkütücü imaları vardır. Figüratif sanatın büyük oranda görmezden gelindiği bir zamanda figürü çalışan, 20. yüzyılın önemli bir sanatçısı olarak kabul edilir.

  Resimlerinin çoğu genç kızları erotik bir bağlamda gösterir. Balthus, çalışmalarının erotik olmadığını, çocukların cinselliğinin rahatsız edici gerçeklerini tanıdığını söyledi. 2013 yılında, Balthus’un ergen kız resimleri, The New York Times’daki Roberta Smith tarafından hem “çekici hem de rahatsız edici” olarak tanımlandı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  Sokak, Orjinal Ebadı: 195 x 240 cm, Tarih: 1933

  uzanıp yatan nü desen, Tarih: 1967, Orijinal Boyut: 50 x 69,8 cm, Yer: Museum of Modern Art New York


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin