İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Federico Barocci » Federico Barocci Hayatı ve Eserleri

Federico Barocci Hayatı ve Eserleri

  Federico Barocci

  Federico Barocci (1535 – 1612)

  İtalyan Barok Ressam Federico Barocci 1535’te Urbino’da doğdu. İlk dönemlerinde Ambrogio da Milano ve Battista Franco’dan eğitim aldı. Daha sonra kendisini geometri ve perspektif konusunda eğiten amcası Bartolomeo Genga ile çalıştı.

  Barok Dönem sanatçısıdır. 16. yüzyılın ikinci yarısından itibaren büyük bir ün kazandı. Genellikle kiliseler için çalıştı. Rubens, Carraci, Guido Reni gibi Barok Dönemin tanınmış ressamlarını etkiledi. Dinsel sahneleri konu aldı, bunun yanısıra portre de çalıştı. 20. yüzyılın ortalarına kadar, anlaşılması güç nedenlerden ötürü önemi fark edilmedi.

  Oysa birçok Avrupa ülkesinde Barocci imzalı resimler bulunmaktadır. Özellikle kompozisyonları çağdaşlarını ve kendinden sonra gelen ressamları hayran bıraktı. Barocci’nin kayda değer pastel çalışmaları tekniğinin en eski örnekleridir. Pastellerde ve eskizlerde (öncülüğünü yaptığı başka bir teknikte) Barocci’nin yumuşak, yanıltıcı görünümler kullanmasıdır. Bu tür çalışmalar Barocci’nin sunaklarını tamamlamak için kullandığı karmaşık sürecin parçasıdır.

  Nihai ürüne giden organize bir dizi adım, uygulamadaki hızını ve başarısını sağlamıştır. Barocci sayısız eskiz yapmıştır. Mimik, kompozisyon, figürasyon çalışmaları (model kullanımı), aydınlatma çalışmaları (kil modellerini kullanarak), perspektif çalışmaları, renk çalışmaları, doğa çalışmaları vb.

  Bugün ona ait 2.000’den fazla çizim mevcuttur. Tuval için çalışmadan önce her detayı bu şekilde işlemiştir. Bu alandaki İyi bir örnek, ünlü Madonna del Popolo (Uffizi) ‘dir. Eser, Çok çeşitli insanlar, pozlar, bakış açıları, doğal detaylar, renkler, aydınlatma ve atmosferik etkileri mümkün kılan bir renk ve canlılık girdabı gibidir. Madonna del Popolo için, ilk eskizlerden başların renk çalışmalarına kadar, tam boy desenler bugüne kalabilmiştir. Bu zorlu sürece rağmen, Barocci’nin fırça darbeleri tutkulu ve özgürdür.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Federico Barocci tablo indexi

  İsa’nın Doğumu, Tarih: 1597, Orijinal Boyut: 134 x 105 cm, Yer: Museo del Prado, Madrid

  Madonna, Tarih: 1579, Orijinal Boyut: 359 x 252 cm, Yer: Galleria degli Uffizi, Floransa

  Tanrının Kuzusu | ecce agnus dei, Tarih: 1598, Orijinal Boyut: 147 x 118 cm