İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Fra Bartolomeo » Fra Bartolomeo Hayatı ve Eserleri

Fra Bartolomeo Hayatı ve Eserleri

  Fra Bartolomeo

  Fra Bartolomeo (1472 – 1517)

  İtalyan Rönesans Ressamı Fra Bartolomeo 1472’de Floransa’da doğdu. İlk eğitimini 1484’de Benedetto da Maiano’nun önerisiyle Cosimo Rosselli’den aldı. Bernardo Bianco’nun Badia Fiorentina’daki aile kilisesi için St. Bernard’ın Vizyonu tablosuna başladı ve 1507’de bitirdi. 1509 – 1512 arası Mariotto Albertinelli ile çalıştı.

  1508’in başlarında Bartolomeo, Murano’daki San Pietro Martire Dominicentli Azizleri için Kutsal Baba, Aziz Mary Magdalene ve Siena Aziz Catherine tablolarını yapmak üzere Venedik’e taşındı.

  Dominican’lar iş için ödeme yapmayınca, Lucca’ya geri götürdü. Yine Lucca’da, Ekim 1509’da, yerel katedral için Madonna ve Azizler ile Çocuk sunağını Albertinelli ile birlikte yaptı. İki yıl sonra Besançon Katedrali için bir başka eser daha yaptı.

  1513’de Roma’ya gitti, Pinacoteca Vaticana’daki Peter ve Paul eserini tamamladı, sonraki yıllarda Floransa’daki Palazzo Pitti’nin Aziz Mark Evangelisti ve Dominik Pian di Mugnone Manastırı’ndaki freskleri yaptı. Yüksek Rönesans sanatçısıdır.

  Leonardo da Vinci’yi, özellikle de onun kompozisyon kuruluşlarını inceledi. Vinci’nin fırça vuruşlarından, Venedik ressamlarının canlı renklerinden etkilendi. Aynı dönem içerisinde yapılan birçok resim, gerçek olmadığı halde Bartolomeo’ya mal edildi. Barok resim sanatının temeli olan gölge ve ışığı ustaca kullanan Bartolomeo, tarzıyla Titiano, Carragio, Raphael ve Albertinelli gibi ressamları da etkiledi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Fra Bartolomeo tablo indexi

  Baba, Azize Meryem ve Sienalı Katerina, Tarih: 1509, Orijinal Boyut: 360 x 234 cm, Yer: Pinacoteca Civica, Lucca

  Hz. İsa’nın Cesedi, Tarih: 1516, Orijinal Boyut: 158 x 199 cm, Yer: Galleria Pitti, Floransa

  Azize Meryem ve Jean Carandolet, Tarih: 1511, Orijinal Boyut: 260 x 230 cm, Yer: Besancon Katedrali, Besancon

  Azize Katerina’nın Beraberliği, Tarih: 1511, Orijinal Boyut: 257 x 218 cm, Yer: Musée du Louvre, Paris


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin