İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Emile Bernard » Emile Bernard Hayatı ve Eserleri

Emile Bernard Hayatı ve Eserleri

  Emile Bernard

  Emile Bernard (1868 – 1941)

  Fransız Post Empresyonizm ve Sentetizm Ressamı Emile Bernard 1868’de Lille’de doğdu. Eğitimine École des Arts Décoratifs’te başladı. 1884 yılında Paris’te Fernand Cormon’dan ilk resim eğitimini aldı. Burada Louis Anquetin ve Henri de Toulouse-Lautrec ile tanıştı.

  1886’da eğitimini bitirip Normandiya ve Bretagne’ye seyahat etti. Aynı yıl Ağustos’unda Pont-Aven’da Gauguin ile tanıştı. Bu kısa görüşmede sanat hakkında görüş alışverişinde bulundular.

  1887 yılının Eylül ayını, büyükannesinin portresi olan La Grandmère’i boyadığı sahilde geçirdi. Diğer ressamlarla sohbetlere devam etti. Ardından Paris’e geri döndü, Académie Julian’a katıldı, burada Van Gogh ile tanıştı, çalışmalarından çok etkilendiğini belirtti. Van Gogh, Anquetin ve Toulouse-Lautrec’in çalışmalarını Avenue’da sergilemek için bir restoran buldu.

  Doktriner ve teorik yaklaşımları meslekdaşları arasında ilgi çekmesine yol açtı. Arkadaşı Louis Anquetin ile yeni resim stratejileri üzerinde çalıştılar. Modern Resmin başlangıç döneminin önemli simalarındandır.

  Bir yıl sonra Bernard yaya olarak Pont-Aven’e gitti ve Gauguin ile buluştu. Arkadaşlıkları ve sanatsal ilişkileri hızla güçlendi. Bu zamana kadar Bernard, sanat çalışmaları ve ne olmasını istediği hakkında birçok teori geliştirmişti. Gauguin, Bernard’ın kabiliyetinden etkilendi. Cloisonizm ve Sentetizmin kurucusudur. Çağdaşı olan Van Gogh, Paul Gauguin ve Paul Cezanne ile olan yazışmaları 19. Yüzyıl sanat tarihine önemli ışık tutmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Emile Bernard tablo indexi

  Asnieres’de Demir Köprü, Tarih: 1887, Orijinal Boyut: 45,9 x 54,2 cm, Yer: Museum of Modern Art New York.

  Elmalı Natürmort, Tarih: 1941, Orijinal Boyut: 33 x 41 cm

  Gogen ve Kendi Portresi, Tarih: 1888, Yer: Van Gogh Museum, Amsterdam

  Kahire’de Pazar, Tarih: 1900, Orijinal Boyut: 242 x 196 cm, Yer: Musee National, Paris

  Sürahi ve Soğanlar ile Natürmort, Tarih: 1897, Boyut: 65,7 x 100,3 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Şemsiyeli Kadınlar, Tarih: 1892, Orijinal Boyut: 85 x 105 cm, Yer: Musee d Orsay, Paris