İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Jacques Blanchard » Jacques Blanchard Hayatı ve Eserleri

Jacques Blanchard Hayatı ve Eserleri

  Jacques Blanchard

  Jacques Blanchard (1600 – 1638)

  Fransız Barok Ressam Jacques Blanchard 1600’de Paris’te doğdu. Geç Barok Dönemi sanatçısıdır. 1613 ile 1618 yılları arasında dayısı Nicolas Bollery’nin yanında resim eğitimi aldı. İtalya’ya gitmek üzere yola çıksa da vazgeçerek Lyon’da durdu ve Horace le Blanc‘in atölyesinde çalışmaya başladı.

  1624’te Paris’e dönen sanatçı iki yıl sonra ilk önce Roma’ya daha sonra Venedik’e seyahat etti. 1628’de Lyon’a döndüğünde artık tanınmış bir ressamdı. Blanchard, Titiano, Tintoretto gibi 16. yüzyıl Venedik resim sanatının renkçi ressamları ile genellikle soğuk renkler kullanan ve ayrıntıya önem veren Bologna ressamlarından etkilendi, hatta kimi zaman bu iki eğilimin arasında kaldı.

  Dini ve dekoratif bir ressam olarak cilalı ve üretken çıktısına rağmen, Blanchard’ın erken gelişimi hakkında çok az şey biliniyor. Görünüşe göre ergenliğini, annesi amcası Nicolas Baullery’nin Paris stüdyosunda çırak olarak geçirdi (yaklaşık 1550 / 1560).

  1618’de, genç sanatçının vaadini tanıyan Horace le Blanc’ın stüdyosunda çalışmak için Lyon’a gitti, çünkü 1623’te Paris’e gittiğinde Blanchard’ın geride bıraktığı işleri bitirdiği biliniyor. Belki de Piskoposlu Bakire ve Çocuk ve Bebek Tutan Kadın (Lyon, St Denis) dahil olmak üzere stüdyosunda.

  1624 Ekim ayının sonunda Blanchard, kardeşi Jean şirketinin eşliğinde Roma’ya gitti; burada Simon Vouet, Jacques Stella, Claude Mellan ve Nicolas Poussin gibi çağdaşlarla karşılaşması mümkündü. Daha sonra, Nisan ya da Mayıs 1626’da Blanchard, iki yıl daha kaldığı Venedik’e ilerledi ve stilinin olgunlaştığı yer burasıydı. Blanchard, kariyeri boyunca cömertçe Titian ve Tintoretto’dan, ama daha spesifik olarak gümüş rengi paleti ve berrak ışığı Blanchard’ın küçük dini ve mitolojik konularında en etkili şekilde kullanılan Veronese’den ödünç alıyordu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  tablo index

  Angelica ve Medoro, Tarih: 1630, Orijinal boyut: 121,6 x 175,9 cm, Yer: Metropolitan Museum of Art New York.

  Aziz Hirenimus, Tarih: 1632, Orijinal Boyut: 145,5 x 116 cm, Yer: Museum of Fine Arts, Budapest.

  Danae, Tarih: 1633, Yer: Musee des Beaux-Arts de Lyons.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin