İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Eugene Boudin » Eugene Boudin Hayatı ve Eserleri

Eugene Boudin Hayatı ve Eserleri

  Eugene Boudin

  Eugene Boudin (1824 – 1898)

  Fransız Empresyonist Ressam Eugene Boudin 1824’te Honfleur’da doğdu. İzlenimcilerin doğrudan habercisi ve Claude Monet’nin önüsüydü. Kendi kendini yetiştirdi. Havre’da kırtasiyecilik ve çerçevecilikle uğraşırken, geçici bir süre bu kentte kalan Troyon, Couture, Ribot ve Millet gibi ressamlarla tanıştı. Resme başlama cesaretini de bu ressamlardan aldı. 1847 de Paris’e, 1848 de Belçikaya gitti ve baron Taylor sayesinde Flaman ve Hollandalı ustaların yapıtlarını inceledi. 1851 de Havre belediyesinde bir burs sağlayarak, Louvre‘da kopya çalışmaları yaptı. Havre’a dönüşünde Honfleur’de ve Rouelles vadisinde çalıştı. Genç Monet’ye ilk açık hava resim derslerini de 1858 de burada verdi.

  1859 çok önemli bir yıldı: Salon’a ilk kez resim gönderdi (le pardon de Sainte-Anne-la-Palud). Çalışmak için Havre’a gelen Courbet ile, Honfleur’de annesinin yanında kalan Baudelaire ile tanıştı. Baudelaire, 1859’daki salonunda, Honfleur’un gökyüzü görünümleri üzerinde çalışmalarını ‘biçimi ve rengi en kararsız ve en güç kavranabilen yanlarıyla veren’ yapıtlar olarak betimliyordu.

  Boudin 1861’den başlayarak, kışın Pariste oturdu, tablolarının gökyüzü bölümleri için Troyon’a yardım etti. Camille Corot ve Charles Francois Daubigny ile dostluk kurdu. Değişken göklerini, beyaz yelkenlilerini, gezinenlerin renkli lekeleriyle yer yer kaplanan plajlarını bıkıp usanmadan resme döktüğü Trouville’de, Deauville’de, Honflur’da,  Monet ve Jongkind ile yeniden karşılaştı. Karısının doğduğu yer olan Bretagnede’da çalıştı.

  Resim meraklıları, 1868 den başlayarak onun plaj sahneleriyle deniz manzaralarının değerini sezdiler ve 1881’de onunla bir sözleşme imzalayan Durand-Ruel, 1882 ve 1883’te Londra’da ressamın başarısını kabul ettiren sergiler düzenlediği zaman, akın akın bu sergilere üşüştüler. Boudin yaşamı boyunca, bir çok iş yolculuğuna çıktı. 1870 savaşı sırasında Belçika’daydı; ilk izlenimci resim sergisine katıldığı yıl olan 1874’te Bordeaux’ya, 1876’da Rotterdam’a vb.gitti. Karısının ölümünden (1889) sonra Saint-Vallery-sur –Somme’da sık sık öğrencisi ve dostu Louis Braquaval’ın(1854-1919) konuğu oldu.

  Yaşamının son yıllarında kışları güneyde (Antibes, Juan-les-Pins) geçirdi; 1895‘te de yeni manzaraları için daha renkli tonlar bulduğu Venedik’te kaldı. Louvre’un desenler bölümü, Havre ve Honfleur müzeleri Boudin’in yapıtları bakımından zengindir. Bu yapıtlar söz konusu müzelere ressam ve kardeşi tarafından armağan edildi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI