İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » George Hendrik Breitner » George Hendrik Breitner Hayatı ve Eserleri

George Hendrik Breitner Hayatı ve Eserleri

  George Hendrik Breitner

  George Hendrik Breitner 1857 – 1923

  Hollandalı Empresyonist Ressam George Hendrik Breitner 1857’de Rotterdam’da doğdu. The Hague’deki sanat akademisinde resim eğitimi aldı. Burada Pulchri Stüdyosuna katıldı. Ressam Charles Rochussen’den tarih ve manzara resminin temel ilkelerini öğrendi. 1880′de akademiyi terketti ve yaklaşık bir yıl kadar Willem Meris’in atölyesinde çalıştı ve onun akademisine devam etti.

  1882′de Vincent van Gogh ile tanıştı ve etkilendi. 1884′de Paris’e gitti ve Fernand Cormon atelyesinde çalıştı. 1886′da Hollanda’ya döndü ve ölümüne kadar çalışmalarını burada sürdürdü. Ağırlıklı olarak şehir yaşamından görüntüler üzerinde çalıştı. Ancak, natürmort, portre ve nü çalışmaları da mevcuttur. Fransız Barbizon okulunun açık havada resim yapma geleneğinden etkilenerek benzer biçimde çalışmalar yaptı.

  Breitner, Courbet ve Manet’in Fransa’daki etkisine benzer şekilde Hollanda’ya sosyal bir gerçekçilik getirdi. İlk yıllarında, sanatla ilgilenen tüccar A.P. van Stolk bu konuda etkili bir rol oynadı ve 1877’den 1883’e kadar genç ressamı maddi olarak destekledi.

  1996 yılında yapılan geniş bir fotoğraf baskısı ve negatif koleksiyonunun keşfi, Breitner’in aynı zamanda yetenekli bir sokak fotoğrafçısı olduğunu açıkça ortaya koydu. Bazen farklı bakış açılarından veya farklı hava koşullarında aynı konunun çeşitli resimlerini yaptı. Fotoğraflar bazen belirli bir tabloya hemen örnek oldu, örneğin kimono’daki kızlar.

  Diğer durumlarda, Breitner fotoğrafçılığı genel referans olarak, bir atmosfer, ışık efekti veya şehirdeki belirli bir anda hava durumunu yakalamak için kullandı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  George Hendrik Breitner tablo indexi

  Üç Bayanla Birlikte, Tarih: 1897, Orijinal Boyut: 57 x 59 cm, Yer: Stedelijk Museum, Amsterdam

  Bruikleen, Orijinal Boyut: 100 x 150 cm

  Süvariler

  Amsterdam Katedrali, Tarih: 1895, Orijinal Boyut: 40 x 51 cm, Yer: Rijksmuseum, Amsterdam

  Yatan Nü, Tarih: 1887, Orijinal Boyut: 134 x 224 cm

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin