İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Karl Briullov » Karl Briullov Hayatı ve Eserleri

Karl Briullov Hayatı ve Eserleri

  Karl Briullov

  Karl Briullov (1799 – 1852)

  Rus Neoklasik Ressam Karl Briullov 1799’da St. Petersburg’da doğdu. İlk eğitimini Petersburg Sanat Akademisi’nde (1809-1821) aldı. Ancak, klasik tarzda çalışmayı öğretmenleri ve kardeşine rağmen sevemedi. Bu vesile ile, Rusya’yı terkedip 1822’de Roma’ya yerleşti ve burada 1835 yılına kadar genelde portre üzerine çizimler yaptı. Ancak ünü tarihsel resimler çizmeye başladığında yayılmıştı.

  En fazla tanınmış eseri, Pompey’in Son Günleri (1830-1833) eseridir. Alexander Pushkin ve Gogol’dan Peter Paul Rubens ve Van Dyck‘a kadar karşılaştırıldı ve sanat tarihinin ölümsüz eserleri arasına girdi. Bruillov bu dönemde Avrupa’nın en iyi ressamlarından biri olarak kabul edildi.

  Bu eserini tamamladıktan sonra, Moskova’ya geri dönmüş ve aristokratlar ve elit entelektüellerden birçok dost edindi; Petersburg Sanat Akademi’sinde de yüksek bir konum kazandı.

  Akademi’de öğretmen olarak ders verirken (1836 – 1848) yeni bir portre tarzı geliştirdi. Neoklasik yalınlığı ve romantik dokunuşu içinde barındıran üslubu sayesinde realizm becerisi ile beraber yüksek seviyede psikolojik öğeler içeren resimler yaptı.

  St. Isaac Katedrali’nin kubbesi için çalışırken, sağlığı bir anda bozuldu. Doktorlarının önerilerini dinleyen Briullov 1849’da Madeira’ya taşındı ve son üç yılını İtalya’da geçirdi. Roma’da Cemetrio degli Inglesi mezarlığında gömülmüştür.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Karl Briullov tablo indexi

  Pompei’nin Son Günü, Tarih: 1833, Orijinal Boyut: 466 x 651 cm, Yer: Russian Museum, St. Petersburg