İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Giovanni Francesco Caroto » Giovanni Francesco Caroto Hayatı ve Eserleri

Giovanni Francesco Caroto Hayatı ve Eserleri

  Giovanni Francesco Caroto

  Giovanni Francesco Caroto (1480 – 1558)

  İtalyan Rönesans Ressamı Giovanni Francesco Caroto 1480’de Verona’da doğdu. Eserleri üzerinde kuvvetli doğrusallığı ve klasik yönelimi konusunda büyük etkisi bulunan Andrea Mantegna’nın talebesidir. Daha sonra Milano’ya gitti ve burada Francesco Bonsignori, Leonardo da Vinci, Raphael ve Giulio Romano’nun eserlerinden etkilendi. Ancak, Verona okulunun renk anlayışından taviz vermedi.

  Verona’ya dönerek, yağlı boya, tempera ve fresk teknikleri ile dini eserler ve portreler çizdi. Daha önceki önemli eserleri arasında “Entombment” (Ulusal Sanat Galerisi, Washington, D.C.) sayılabilmektedir.

  Başlıca eserlerinden ikisi, “Azizlerle Şanlılıkta Madonna” (1528; San Fermo Maggiore, Verona) ve “St. Ursula”dır (1545; San Giorgio, Verona). Her iki eser de, Milano’ya tekrar tekrar yaptığı yolculuklarda aşina olduğu Milanese Cinquecento’nun etkisini göstermektedir.

  Zamanla daha yumuşak ve daha çok yönlü, Raffaello’yu, Correggio’yu ve Tiziano’yu andıran bir yol seçti.( Verano’da Santa Mariain Organoda’ki freskler. Kardeşi Giovanni’de (Verona, yaklaşık olarak 1488-1562 den sonra) ressamdı ve o da Mantegna’nın etkisinde kaldı (Verona’da Sao Paolo di Jampo Marjo’ daki San Pitero ve San Pavlo ile Madonna, San Giorgio).

  Madonnas’ının peyzaj arka planları bazen Leonardo da Vinci’nin eserlerini düşündüren bir gizem hissi uyandırır ve sonraki stili Raphael’in klasikliğine çok şey borçludur. Caroto, ölümüne kadar Verona’nın önde gelen sanatçısıydı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  Elinde Çizim ile Çocuk, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya,, Yer: Castelvecchio Museum.