İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Cossa, Francesco del » Francesco del Cossa hayatı ve eserleri (1436 – 1478)

Francesco del Cossa hayatı ve eserleri (1436 – 1478)

  Francesco del Cossa

  Francesco del Cossa

  İtalyan Rönesans Ressamı Francesco del Cossa 1436 yılında Ferrara’da doğdu. Babası katedrallerde çalışan bir taş ustasıydı. İlk çalışmaları hakkında pek az şey bilinen sanatçının yirmili yaşlarında Ferrara dışına yolculuk yaptığı bilinir. En iyi fresk sanatçısı olarak tanınan Cossa’nın 1456’ya tarihlenen ilk fresklerini babasının yanında asistanken yapmıştır. Bu çalışmaları Ferrara’da bir şapelin yüksek sunak duvarına yaptığı rölyef ve heykellerden oluşur.

  Francesco del Cossa’nın çalışmaları Ferrara’nın resim üslubunu tanımamız için bize ışık tutar. Resimleri ustalıkla yerleştirilen kumaş kıvrımları, tasviri imkansız sert kayalık manzaraları, tuhaf anatomiler ve hayali boyamalarla doludur. Çağdaşlarının aksine o, fresk ustası Piero della Francesca’nın eserlerini incelemiş ve onun tarzını özümseyip özellikle anatomilerinin karakteristik yüz tarzını öğrendikten sonra artık ustasını takip etmeyi bırakmıştır.

  Cossa, resimlerini yerel minyatürler ve kuzey İtalyan resmin ince üslubuyla yapmıştır. Cossa’nın en büyük ve en ünlü eseri 1469-1470 yıllarına tarihlenen Schifanoia Sarayı’nın doğu hol duvarına yaptığı çalışmasıdır. Sanatçının saray portreleri, astrolojik figürler ve klasik tanrı betimlemelerini konu edindiği üç bölümlü resmi bulunmaktadır. Ferrara’nın yaşam alanının cazibesi ve duygusallığı Cossa’nın nazik bahçeleri, şen manzaraları ve hayali giysilerine yansır.

  Francesco del Cossa, Schifanoia’a yaptığı duvar resimleri için verilen düşük ücrete kızarak 1470’te on yıl önce çalıştığı Bologna’ya taşındı. 1473/1474 sıralarında Cossa ve genç arkadaşı Ercole de’Roberti, San Petronio’daki Floriano Griffoni için şu an National Sanat Galeri’de bulunan Çarmıha Gerilme, Aziz Florian ve Aziz Lucy gibi pek çok katlamalı mihrap resmi yaptı.

  Ölümünden sonraki yüzyıllarda Cossa’nın ünü, eserleri Vasari ve Lorenzo Costa ile karıştırıldığı için zedelendi. Sanatçının önemi 19. yüzyılda ortaya çıkan Hol freskleriyle güvence altına alınmıştır. Cossa, 15. yüzyılda Ferrara’ın önde gelen sanatçıları, Cosme Tura ve Ercole de Roberti ile anılmaya başlandı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Francesco del Cossa tablo indexi

  Aziz Johannes, Tarih: 1470, Boyut: 112 x 55 cm, Yer: Pinacoteca di Brera, Mailand

  Tebliğ, Tarih: 1470, Boyut: 137 x 113 cm, Yer: Gemäldegalerie, Dresden

  Sonbahar, Tarih: 1470, Orijinal Boyut: 115 x 71 cm, Yer: Staatliche Museen, Berlin

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin