Piero Della Francesca hayatı ve eserleri (1416 – 1492)

Piero Della Francesca

İtalyan Rönesans Ressamı Piero Della Francesca 1416’da Borgo Santo Sepolcro’da (Tuscany) doğdu. İlk eğitimini Antonio di Giovanni d’Anghiari’den aldığı düşünülmektedir. Gençliğinde Floransa’da Fra Angelico, Luca della Robbia, Donatello ve Brunelleschi gibi önde gelen ustaları tanımış olduğu düüşünülmekte. Masaccio’nun fresklerinin klasikçiliği ve Santa Maria del Carmine’deki ihtişamlı figürleri onun için önemli bir ilham kaynağı olmuş olmalı.

1452’de Bicci di Lorenzo’nun San Francesco Bazilikası fresklerini tamamlamak için Arezzo’ya çağrıldı. Çalışma 1466’dan önce, muhtemelen 1452 ile 1456 yılları arasında bitirildi. Gerçek Çarmıhın Efsanesini anlatan fresklerin döngüsü genel olarak ustaları ve genel olarak Rönesans resminde görülen fresklerle ilgilidir. Bu fresklerdeki hikaye, Doğru Çarmıh’ın ahşap kalıntılarının nasıl bulunacağı konusunda efsanevi ortaçağ kaynaklarına dayanmaktadır.

Daha sonraki yıllarında Perugino ve Luca Signorelli gibi ressamlar sık sık atölyesini ziyaret etti. 1482’lerde Rimini’de yaşadığı bilinmektedir. 1492’de San Sepolcro’daki kendi evinde öldü. Eşyalarını ailesine ve kiliseye bıraktı.

Piero Della Francesca tablo listesi

Piero Della Francesca Konstantin'in Düşü
Konstantin’in Düşü

Piero Della Francesca Tebliğ
Tebliğ

Piero Della Francesca Hazırlık
Hazırlık

Piero Della Francesca Gerçek Çarmıhın Keşfi
Gerçek Çarmıhın Keşfi

Piero Della Francesca ideal şehir
ideal şehir

Piero Della Francesca Bakire ve Çocuk Azizlerle
Bakire ve Çocuk Azizlerle

Piero Della Francesca Çarmıh
Çarmıh

Piero Della Francesca Aziz Jerome'un Kefareti
Aziz Jerome’un Kefareti

Piero Della Francesca Yahudi işkencesi
Yahudi işkencesi