Piero Della Francesca

Piero Della Francesca hayatı ve eserleri (1416 – 1492)

By editor

Posted in , | Tags : , , , , , ,

Piero Della Francesca

İtalyan Rönesans Ressamı Piero Della Francesca 1416’da Borgo Santo Sepolcro’da (Tuscany) doğdu. İlk eğitimini Antonio di Giovanni d’Anghiari’den aldığı düşünülmektedir. Gençliğinde Floransa’da Fra Angelico, Luca della Robbia, Donatello ve Brunelleschi gibi önde gelen ustaları tanımış olduğu düüşünülmekte. Masaccio’nun fresklerinin klasikçiliği ve Santa Maria del Carmine’deki ihtişamlı figürleri onun için önemli bir ilham kaynağı olmuş olmalı.

1452’de Bicci di Lorenzo’nun San Francesco Bazilikası fresklerini tamamlamak için Arezzo’ya çağrıldı. Çalışma 1466’dan önce, muhtemelen 1452 ile 1456 yılları arasında bitirildi. Gerçek Çarmıhın Efsanesini anlatan fresklerin döngüsü genel olarak ustaları ve genel olarak Rönesans resminde görülen fresklerle ilgilidir. Bu fresklerdeki hikaye, Doğru Çarmıh’ın ahşap kalıntılarının nasıl bulunacağı konusunda efsanevi ortaçağ kaynaklarına dayanmaktadır.

Daha sonraki yıllarında Perugino ve Luca Signorelli gibi ressamlar sık sık atölyesini ziyaret etti. 1482’lerde Rimini’de yaşadığı bilinmektedir. 1492’de San Sepolcro’daki kendi evinde öldü. Eşyalarını ailesine ve kiliseye bıraktı.

Piero Della Francesca tablo listesi

Konstantin’in Düşü

Tebliğ

Hazırlık

Gerçek Çarmıhın Keşfi

ideal şehir

Bakire ve Çocuk Azizlerle

Cappella Maggiore

Aziz Jerome’un Kefareti

Share this story

btt