ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı Ç » İbrahim Çallı » İbrahim Çallı Hayatı ve Eserleri (1882 – 1960)

İbrahim Çallı Hayatı ve Eserleri (1882 – 1960)

Ibrahim Çallı hayatı ve eserleri
Ibrahim Çallı

İbrahim Çallı

Türk Empresyonist Ressam Ibrahim Çallı 1882 yılında o zamanlar İzmir’e bağlı bulunan Çal kasabasında doğdu (Çal kasabası bugün Denizli iline bağlıdır).

1906’da Şeker Ahmet Paşa’nın desteğiyle Sanayi-i Nefise’ye giren İbrahim Çallı, 1910 yılında buradan mezun olduktan sonra Hikmet Onat ve Ruhi Arel’in de aralarında olduğu bir grupla Paris’e resim öğrenimine gönderildi.

Ünlü ressam, Paris’te L’Ecole des Beaux Arts’da Fernand Cormon atölyesinde eğitim gördü. I. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla yurda dönen ressam, sanatın köklü gelişmelerden yana olduğunu her fırsatta belli etmiştir.

Çallı, müdürlüğünü Halil Erdem’in yaptıüı Sanayi-i Nefise’ye hoca olarak girdikten sonra Hikmet Onat, Nazmi Ziya, Feyhaman Duran, Avni Lifij, Namık İsmail de okulda hocalık yapmaya başladılar.

Çallı, iyi bir ressam olmanın yanı sıra iyi bir öğretmen olduğunu da kanıtlamıştır. Yetiştirdiği öğrenciler arasında Şeref Akdik, Refik Epikman, Saim Özeren, Elif Naci, Mahmut Cuda, Muhittin Sebati, Ali Avni Çelebi, Zeki Kocamemi ve Bedri Rahmi Eyüpoğlu gösterilebilir.

Cormon atölyesinde dört yıl klasik eğitim almasına rağmen, serbest bir teknikle resim çalışmalarına devam etmiştir. Işık ve gölgede, renk armonisinde, özellikle kıvrak fırça darbeleriyle güçlü tekniğe ve ustalığa sahipti. Sanatçının eserleri arasında portreler, nüler, peyzajlar ve natürmortlar daha ağırlıktadır.

Sanatçının üslubu empresyonizm olarak tanımlanmakla birlikte akademik – empresyonist bir çizgide olduğu daha doğrudur. Özellikle portrelerinde ve figürlü kompozisyonlarında özgür çalışılmış klasik bir beğeni hakimdir. Sanatçı 22 Mayıs 1960 yılında mide kanamasından vefat etmiştir.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Sanatçının tablo indexi

Topkapı Sarayından, Orijinal Boyut: 38 x 45 cm.

Haliç’de Yelkenliler, Orijinal Boyut: 52 x 72 cm.

Topkapı Sarayı, Orijinal Boyut: 53 x 75 cm.

Rumeli Hisarı, Orijinal Boyut: 40 x 58 cm.

Adada Piknik Sefası, Orijinal Boyut: 38 x 48 cm.

Boğaz, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

Mevleviler, Orijinal Boyut: 24 x 30 cm.

Mavi Vazoda Güller, Orijinal Boyut: 45 x 37 cm.

Manolyalar, Orijinal Boyut: 49 x 61 cm.


İbrahim Çallı Eserleri Video