İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Dart, Richard Pousette » Richard Pousette Dart hayatı ve eserleri (1916 – 1992)

Richard Pousette Dart hayatı ve eserleri (1916 – 1992)

  Richard Pousette Dart

  Richard Pousette Dart

  Amerikalı Soyut Ekspresyonist Ressam ve Heykeltraş Richard Pousette Dart 8 Haziran 1916’da Minnesota’da doğdu. 1918 yılında ailesiyle birlikte Valhalla, New York’a taşındı. Çocukluğu kültürel açıdan zengin bir çevrede geçti. Babası Nathaniel Pousette, bir ressam, koleksiyoner ve yazardı. Annesi Flora Dart, bir müzisyen, piyanist, ve şairdi. Ailesinin sanatçı kişilikleri Dart’ın erken yaşlarda sanata ilgi duymasını sağladı.

  Pousette Dart, akademik sanat eğitimi almamasına rağmen, babasını resim yaparken izleyerek ve onunla sanat hakkında tartışarak dikkate değer bir bilgi birikimi elde etmişti. Scarborough-on-Hudson Lisesi’nden mezun olduktan sonra sanatçı kariyeri için Annandale-on-Hudson Bard Koleji’ne katıldı. Ailesi onu desteklemek için 1937’de Manhattan’a taşındı. Önceleri bir fotoğraf stüdyosunda çalışan sanatçı, daha sonra babasının arkadaşı olan heykeltıraş Paul Manship’in yardımcısı olarak çalıştı. 1939 yılında bu işi de bırakarak kendini tamamen resim ve heykele adadı.

  Richard Pousette Dart, 1940 ve 50’li yıllarda etkin olan Soyut Dışavurumcu sanatın öncülerinden biriydi. Bu gruba etkin bağlılığına rağmen sanatsal özgünlüğünü korumak için 1951’de New York’u terk etmeyi seçti. Olağanüstü, derinlikli ve ışıklı resimleriyle kariyeri boyunca kararlılıkla özgünlüğünü korudu. Güçlü ikilikler, daire ve kareler, erkek ve evren, ruh ve beden, ışık ve madde, çalışmalarının merkezini oluşturuyordu. Sanatçı 1947’de kendini şöyle ifade ediyordu: “Benim için Boyama, dinamik bir denge ve yaşam bütünlüğüdür; gizemi aşan, ancak sağlam ve gerçek. ”

  Öncü

  New York avangard sanat dünyasında aktif olan Dart’ın erken dönem resimlerinde Kübizm, Biyomorfik Sürrealizm, Afrika ve Kızılderili sanatı Jungcu ve Freudyen teorilerinin etkisi görülür. 1941 yılında galerisinde ilk kişisel sergisini açan sanatçı daha sonra Mark Tobey ile birlikte Willard Galerisi’nde eserlerini sergiledi. 1944’te Peggy Guggenheim Sanat Galerisi’nde ardından da 1948’den 1967’ye kadar, Jackson Pollock, Barnett Newman, ve Mark Rothko’nun da eserlerini sergilediği yer olan Betty Parsons Galerisi’nde, düzenli olarak sergiler açtı.

  Richard Pousette Dart, William Baziotes, David Hare, Robert Motherwell ve Rothko da dahil dışavurumcu sanatçılar için bir buluşma yeri olan efsanevi Studio 35’te soyutlamayla ilgili tartışmalara katılıyordu. Ayrıca Franz Kline ve Willem tarafından kurulan Sekizinci Cadde Kulübü faaliyetlerine Kooning ve Ad Reinhardt ile birlikte dahil oluyordu.

  Palete doğrudan sıkılmış boyalar Dart’ın çalışmalarının önemli bir yönüdür. Bu yönü izleyicinin ışık ve renk deneyimine boyut kazandırır. Her dokunuş ve farklı vurgular, ışık kaynağı ve izleyicinin pozisyonuyla görsel bir şölen oluşturur. İzleyici alt alta yatan şekilleri keşfederken her bir ufak renk kümesini yakalar. Görme deneyimi görünen kadar önem kazanmaktadır.

  Dart yapıtlarını genellikle döngüsel değişimler üzerine gerçekleştirirken doğrusal, kronolojik kategorizasyona direnir. 1960’ın sonlarında eserlerinde tanınabilir şekiller ve semboller yerine yaygın Puantilist biçimli “iç patlamalardan” oluşan istisnalar görülse de, 1960 ve 1970’lerde, geometrik şekillere uyum sağlamaya devam etti. New York’ta 25 Ekim 1992 tarihinde öldü.
  Eserleri, Hirschhorn Museum and Sculpture Garden, Smithsonian Institution, Washington, D.C.; the Los Angeles County Museum of Art; The Metropolitan Museum of Art; the Museum of Fine Arts, Boston; The Museum of Modern Art, New York; the Philadelphia Museum of Art; the Solomon R. Guggenheim Museum; and the Whitney Museum of American Art müzelerinde görülebilir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Richard Pousette Dart tablo indexi

  2 Numaralı Füg, Tarih: 1943, Orijinal Boyut: 104,2 x 270,4 cm

  Başlangıçlar, Tarih: 1942, Boyut: 91,4 x 152,4 cm, Yer: Whitney Museum of American Art New York.

  Çöl, Tarih: 1940, Orijinal Boyut: 109 x 182,8 cm

  İsimsiz, Tarih: 1940 – 1943, Boyut: 122,5 x 213,3 cm, Teknik: Masonit üzeri yağlı boya.

  Senfoni No I, Tarih: 1942, Boyut: 217,2 x 355,6 cm, Yer: Metropolitan Museum of Art New York.


   

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin