ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Kline, Franz » Franz Kline hayatı ve eserleri (1910 – 1962)

Franz Kline hayatı ve eserleri (1910 – 1962)

Franz Kline hayatı ve eserleri

Franz Kline

Franz Kline

Amerikalı Soyut Ekspresyonizm ve Aksiyon Resmi ekolünden olan Franz Kline 1910’da Wilkes-Barre, Pennsylvania’da doğdu. Yedi yaşındayken babası intihar etti. Gençliğinde Lehighton, Pennsylvania’ya taşındı ve Lehighton Lisesi’nden mezun oldu. Annesi daha sonra yeniden evlendi ve Philadelphia’da babasız çocuklar için bir akademi olan Girard Koleji’ne yolladı. Liseden mezun olduktan sonra, 1931’den 1935’e kadar Boston Üniversitesi’nde sanat eğitimi aldı. Daha sonra İngiltere’de bir yıl boyunca Heatherley School of Fine Art’ta eğitim aldı. 1938’de Amerika’ya döndü.

Ülkeye dönüşünün ardından, New York eyaletinde bir mağaza için tasarımcı olarak çalıştı. Bu süre zarfında sanatsal tekniklerini geliştirdi ve önemli bir sanatçı olarak tanınmaya başladı. Daha sonra Kuzey Carolina’daki Black Mountain College ve Brooklyn’deki Pratt Enstitüsü gibi bir çok kurumda ders verdi. 1956’dan 1962’ye kadar Provincetown, Massachusetts’de çalıştı. 52. doğum gününden on gün önce, 1962’de New York’ta romatizmal kalp hastalığından öldü.

Kline, New York’ta soyut dışavurumcu hareketin en önemli ama sorunlu sanatçılarından biri olarak tanınır. Jackson Pollock, Willem de Kooning ve diğer Soyut Dışavurumcular’da olduğu gibi, Kline, görünüşte kendiliğinden ve yoğun tarzından dolayı, figürler ya da imgelere odaklanmayan, ama onun fırça darbelerinin ifadesi ve kullanımı üzerine bir aksiyon resmi üyesi olduğu düşünülmektedir. Ancak, Kline’ın resimlerinde aldatıcı bir incelik vardır. Genellikle resimleri kendiliğinden ve dramatik bir etkiye sahipken, genellikle kompozisyon çizimlerine daha çok yakındır. Soyut Ekspresyonistlerinden farklı olarak, Kline’ın eserleri sadece bir anlık ilhamlara dayanarak yapıldı gibi görünmekle birlikte, her bir resmi, tuvale dokunmadan önce kapsamlı bir şekilde tasarlanmıştır.

Franz Kline eserleri

Franz Kline Resim No 02

Resim No 02

Franz Kline Büyük

Büyük

Franz Kline şef

şef

Franz Kline isimsiz 03

isimsiz 03

Franz Kline Turuncu Kenarlar

Turuncu Kenarlar

Franz Kline Kavşak

Kavşak

Franz Kline isimsiz 02

isimsiz 02

Franz Kline isimsiz 01

isimsiz 01