İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Davies, Arthur Bowen » Arthur Bowen Davies hayatı ve eserleri (1862 – 1928)

Arthur Bowen Davies hayatı ve eserleri (1862 – 1928)

  Arthur Bowen Davies

  Arthur Bowen Davies

  Modernist Amerikan Ressam Arthur Bowen Davies 1862 yılında Utica, New York’ta doğdu. Daha 15 yaşındayken Mohawk Valley’den görünümler çiziyordu. 16 yaşında ailesiyle Şikago’ya taşındı ve orada bir Sanat Enstitüsü’nde okumaya başladı. Bir ticaret kurulu için çalıştı ve Meksika’ya mühendislik üzerine sefere çıktı. 1887 yılında New York’a gitti orada Art Students League’de okurken Robert Henri ve George Lukas ile tanıştı. Davies’in ilk profesyonel çalışmaları 1888-1891 yılları arasında çalıştığı dergi illüstrasyonları oldu.

  1890 yılında evlenen sanatçı New York yakınlarındaki Congers’te bulunan bir çiftliğe yerleşti ve ardından New York Temyiz Mahkemesi duvar süslemeleri için bir yarışa katıldı ve başarısız oldu. 1894’te sanatla ilgilenen William Macbeth onu destekledi ve onu yurt dışı gezisi için fon sağlayacak iş adamı Benjamin Altman’la tanıştırdı. Avrupa’ya giden sanatçı burada Delacroix, Puvis de Chavannes ve Whistler’dan etkilendi.

  1900’lü yıllarda Davies, kendi tarzını bulmuştu. Genellikle gizemli ve romantik bir manzara ortamında çıplak kadın figürleri ele alıyor ve bunları sık sık küçük ölçeklerde karanlık ve ürkütücü bir fon üzerine yerleştiriyordu. Ele aldığı konular şiirseldir ve özellikle kişisel sembolizm ile, mitolojik temalarla desteklenir.

  Davies, 1908 yılında Macbeth Galleri’de, National Akademi’nin otoriter ve tutucu tavrına karşı sergi açan sekiz ressamdan biriydi. Bu ressamların beşi konularıyla şehrin gerçeklerini vurgulamıştı. Davies ve Maurice Prendergast tamamen kişisel tarzda hayali ve fantastik konular ele almıştı. David pek çok alanda, yağlıboya, suluboya, pastel, heykel, litografi, önde gelen sanatçılardan biriydi.

  Arthur Bowen Davies, 1912’den 1914’e kadar Bağımsız Ressamlar Cemiyeti’ne başkanlık yaptı. 1913 “Armory Show” unu organize etti. Bu ünlü sergi, Avrupa’nın 20.yüzyıl tarzının öncülerini Amerikan sanatçı ve halkına tanıttı. Davies’in çalışmaları başta kübizm etkisinde olmasına rağmen sonunda kendi şiirsel tarzına döndü. İtalya’nın kuzeyinde bir dizi romantik manzaralar yapmak için Avrupa’ya tekrar giden sanatçı, 1928 yılında Floransa’da stüdyosunda yalnızken öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Arthur Bowen Davies tablo indexi

  Doğuda Alacakaranlık, Boyut: 45,7 x 101,6 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Kurban, Boyut: 22,9 x 45,7 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Yaraların Tazeliği

  Dört Figür, Tarih: 1911, Orijinal Boyut: 40,6 x 50,8 cm, Yer: Flint Institute of Art, Michigan

  Tapınakta Çalışanlar

  Dostluk Ağacı


   

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin