İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Davis, Stuart » Stuart Davis hayatı ve eserleri (1892 – 1964)

Stuart Davis hayatı ve eserleri (1892 – 1964)

  Stuart Davis

  Stuart Davis

  Amerikalı Modernist Ressam Stuart Davis 1892 yılında Philadelphia’da doğdu. Babası Edward Wyatt Davis, Philadelphia’a gazetesinde sanat editörü, annesi Helen Stuart Davis bir heykeltıraştı. Davis, resim eğitimine 1909 yılında Ashcan Okulu’nun önde gelen sanatçısı Robert Henri’nin yanında başladı. Bu süre zarfında John Sloan, Glenn Coleman ve Henry Glintenkamp ile dosluk kurdu.

  Davis, 1913 yılında Armory Show’da Ashcan Okulu tarzında yaptığı beş suluboya resmi sergilenen genç sanatçılardan biri olmayı başardı. Sergide resimleri Vincent van Gogh, Henri Matisse ve Pablo Picasso gibi büyük sanatçıların resimleriyle ilişkilendirildi ve Davis Amerikan modern sanatın temsilcisi olarak anılmaya başlandı.

  Yazlarının çoğunu Gloucester ve Massachusetts’te resim yaparak geçiren sanatçı, 1918’den 1923’e kadar Havana ve New Mexico ‘ya resim yapmak için pek çok kez yolculuk yaptı. Fransa’da bir süre kalan sanatçı Paris’in caddelerini resmetti. Davis, eserlerinde genellikle kentlerin görünümlerini soyut bir biçimde ele alırken kübik formlar kullanmıştır. Jazz ve swing müziğini resimde bir araya getiren ilk sanatçı olan Davis, kullandığı parlak ve çarpıcı renkler, kararlı çizgi ve şekillerin uyumlu tekrarıyla adeta jazz müziğin ritmiyle görsel bir şölen oluşturur.

  1920’de modern natürmort ve manzara resimleriyle tarzı olgunlaşmaya başladı. Pop Art’ın modern elemanlarını; sigara paketleri, reklam afişleri vb. konu olarak kullanan Davis, sıradan tüketici ve reklam ürünlerini bir araya getirip Amerikan popülist ruha uyarlarken 1960’ların Pop Art sanatını canlandırıyordu.

  Şekilleri yayarak yeni bir post Kübist anlayış başlatan sanatçı, yoğun renkleri tuval üzerinde dengeli bir biçimde dağıtarak belli bir odak noktası yaratmaktan kaçınmıştır. Bu yeni yöntemle, izleyicinin bakışları resim üzerinde eşit bir biçimde gezinir. 1938’de Roselle Springer ile evlenen sanatçı, yaşamının son dönemlerine kadar Yale Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 1964 yılında inme sebebiyle hayata veda etti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Stuart Davis tablo indexi

  Visa, Tarih: 1951, Orijinal Boyut: 101,6 x 132,1 cm, Yer: MOMA, New York

  Tuzluk, Tarih: 1931, Orijinal Boyut: 126,5 x 81,2 cm, Yer: MOMA, New York

  Odol, Tarih: 1924, Orijinal Boyut: 60,9 x 45,6 cm, Yer: MOMA, New York

  Lucky Strike, Tarih: 1921 ,Orijinal Boyut: 84,5 x 45,7 cm, Yer: MOMA, New York

  Pochade, Tarih: 1956 – 1958, Boyut: 132,1 x 152,4 cm, Yer: Thyssen Bornemisza Museum Madrid.


   

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin