İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Dessaignes, George Ribemont » Georges Ribemont Dessaignes hayatı ve eserleri (1894 – 1974)

Georges Ribemont Dessaignes hayatı ve eserleri (1894 – 1974)

  Georges Ribemont Dessaignes

  Georges Ribemont Dessaignes

  Fansız Dadaist Ressam Georges Ribemont Dessaignes 1884 yılında Fransa’nın güneyinde Montpellier’de doğdu. Gençliğinde gizlice senfoni ve opera besteler, drama yazardı. Wagner, Debussy, Ravel ve Ranck’a hayrandı. 16 yaşında felsefeyle ilgilenmeye başladı. Fakat kısa zaman sonra bir süreliğine tek ilgi alanı olacak resme yöneldi. Jullian Akademisi’nde okuduktan sonra, Paris’teki Beaux-Arts’a geçti. O sıralarda annesinin nefret ettiği ressam Henri Martin’e hayrandı. Üyesi olduğu Salon d’Automne’da sergi açtı.

  Ribemont-Dessaignes ilk çalışmalarında çoğunlukla gün batımı ve sahilde ay ışığını betimliyordu. Kendine özgü tarz arayışlarında önce Empresyonizmden daha sonra Nabiler grubundan etkilenmeye başladı. Ayrıca bazı resimlerinde Japon ve Çin sanatından da etkilendiği görülür.

  1913 yılında 29 yaşındayken birden bire resim yapmayı kesen sanatçı, Deja Jadis’te “resim yapmayı bıraktım” çünkü resim yapmak için hiçbir sebep olmadığı sonucuna vardım. diye yazıyordu. Bu negatif tutumu tam bir Dada karakterini yansıtıyordu.

  O zamana kadar resmi bir ismi olmayan Dadaizm, Jean Arp, Richard Hülsenbeck, Tristan Tzara, Jacques Magnifico, Marcel Janco ve Emmy Hennings adındaki bir grup genç sanatçının 1916 yılında Zürih’te bir kafede toplanıp “Dada” bildirisini okuduktan sonra resmi olarak “Dadaist” hareket olarak tanımlandı. Dadaist sanatçıların 1919-1924 arasında çıkardıkları “De Litterature” adlı dergide bir süre yazıları yayınlan Ribemont-Dessaignes, 1922 yılında Dadacılık hareketinin etkisini yitirmeye başlamasıyla Sürrealizm’e yöneldi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Georges Ribemont Dessaignes tablo indexi

  Sessizlik, Tarih: 1915, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya, Orijinal Boyut: 92,1 x 73,3 cm, Yer: MOMA, New York


   

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin