İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Dewing, Maria Oakey » Maria Oakey Dewing hayatı ve eserleri (1845 – 1927)

Maria Oakey Dewing hayatı ve eserleri (1845 – 1927)

  Maria Oakey Dewing

  Maria Oakey Dewing

  Amerikalı Ressam Maria Oakey Dewing 1845 yılında New York City’de doğdu. Kültürlü bir ortamda yetişen Dewing, ailesi tarafından yazı yazmaya ve resim yapmaya teşvik edildi. Başlangıçta yazar olmak istese de resme olan ilgisi baskın çıktı ve 17 yaşında kendini resim yapmaya adadı. 1866’da kadınlar için tasarım okulu Cooper Union’a devam etti. Daha sonra John La Farge’ın yanında çalıştı. Farge’nin etkisi tüm çiçek resimlerinde net bir biçimde hissedilir. Henüz bir öğrenciyken bile yetenekli bir ressam olarak ün kazanmaya başlayan Dewing, geniş, kuvvetli fırça darbeleri, kullandığı zengin ve parlak renklerle dikkatleri çekti ve eserleri National Akademi Tasarım Okulu’nda sergilendi.

  1975 yılında eserleri La Farge tarafından New York’ta bir organizasyona dahil edildi. William Morris Hunt’la çalıştıktan sonra Thomas Couture’ın yanında çalıştı. 1881 yılında Thomas Wilmer Dewing ile evlendi ve resimlerinin başlıca konusu figürden uzaklaşmaya başladı. Bahçesinin karşısında spontane bir biçimde çiçekleri tuvale aktardı. 1885’ten 1903’e kadar çift yazlarını Cornish, New Hampshire’te Thomas’ın kendi ektiği bahçelerinde geçirdi. İkisi de kendilerini çalışmalarına adamıştı. Çiçekleri tuvale aktarırken doğallıktan yana olan Maria, 1915’te Art and Progress’te yayınlanan bir makalesinde şöyle diyordu: “ Çiçekler, sadece çiçekler için var olan, saklanmış bir güzellik sunar, insanın olduğundan daha soyut ve hatta daha zarif. Kişi insan figürüyle daha mantıklı ve gerçekçi başlayabilir, fakat çiçek resimlemeye daha zarif ve seçkin başlamalıdır.”

  Çiçeği figüre tercih etmesinin sebebi her ne olursa olsun, Dewing, bahçeleri tutkulu bir biçimde sevmişti. 1880’lerin başında görülen resim dokumalı duvar örtüleri gibi, işlenmiş aplike parçalar tasarlıyordu. Sanatçı, 1893’te Şikago Columbian Sergisi ve 1901 Buffalo, New York Pan American Sergisi’nde bronz madalya kazandı. 1907’de çiçek ve figürden oluşan 22 eseri Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi’nde sergilendi. Maria, kariyerinin sonlarına doğru tekrar figür çalışmalarına başladı. Fakat başarılı bir figür ressamı olan eşinin gölgesinde, hiçbir zaman gerçek potansiyelini ortaya koyamadı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Maria Oakey Dewing tablo indexi

  Gül Bahçesi, Tarih: 1901, Boyut: 61 x 102,9 cm, Yer: Crystal Bridges Museum of American Art.

  Satsuma Vazosunda Karanfiller, Tarih: 1901, Orijinal Boyut: 60,9 x 45,7 cm

  Mayıs Bahçesi, Tarih: 1895, Orijinal Boyut: 60 x 82 cm, Yer: National Museum of American Art, Washington

  Süsenler, Tarih: 1899, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.


  Etiketler: