İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Dicksee, Sir Frank » Sir Frank Dicksee hayatı ve eserleri (1853 – 1928)

Sir Frank Dicksee hayatı ve eserleri (1853 – 1928)

  Sir Frank Dicksee

  Sir Frank Dicksee

  İngiliz Ressam ve İllustratör Sir Frank Dicksee 1853 yılında Londra’da doğdu. İlk resim eğitimini ressam ve illustratör olan babası Thomas Francis Dicksee’den aldı. 1870’te Royal Akademi’ye girdi. Okulun önde gelen öğretim görevlileri Frederic Leighton ve Millais’tan eğitim aldı. Kısa zamanda yeteneğiyle gelecek vadeden bir öğrenci olduğunu kanıtlayan Dicksee, 1870’te resimleri Royal Akademi’de ilk kez sergilendiğinde altın madalya kazandı.

  19. yüzyılda pek çok sanatçının yaptığı gibi Dicksee de kariyerine kitap ve dergilere illüstrasyonlar tasarlayarak başladı. 1877’de “Harmony” adlı ünlü yapıtı Akademide sergilenince büyük beğeni topladı ve Chantrey Bequest Mütevellileri tarafından yüksek bir fiyata satın alındı. Frank Dicksee’nin resimleri her zaman halka sempatik gelmiş ve kariyeri boyunca başarısı kesintisiz devam etmiştir. Resimlerinin konusu drama ve duygusallık içeren tarihi sahnelerden oluşur. Başarılı bir portre ressamı olan sanatçının muhteşem kadın portrelerinin, sıcak renkleri, şıklık, çekicilik, ve mükemmel kumaş kıvrımlarıyla kendine has bir cazibeleri vardır.

  1927’de Dicksee, “William Hall Esq’in kızı Elsa” adlı ünlü portre resmini yaptı. Sanatçı bu parlak portrede, modelin ipekli gece elbisesinin parlaklığını muhteşem bir şekilde gösterirken genç kadının sevimli kişiliğini yakalıyor. 1928’de yaptığı en son portre olan Bayan Frank S Pershouse’un portresi, ressamın yeteneğinden hiçbir şey yitirmediğini gösterir. Dicksee, soylu kişiliği ve kibar tavırlarıyla dikkatleri çekti ve 1924 yılında yaş haddinden emekliye ayrılan Sir Aston Webb’ın yerine Kraliyet Akademisi Başkanlığı’na getirildi. Bu büyük başarının ardından 1925’te şövalye unvanı kazandı. Ayrıca British Müzesi ve Ulusal Portre Galerisi’nin mütevelli heyetindeydi. 1927’de Oxford Onursal Derecesi’ne layık bulundu. Sir Frank Dicksee, 17 Ekim 1928’de aniden öldü. 1933’te Royal Akademi’de Dicksee için bir retrospektif sergi düzenlendi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sir Frank Dicksee tablo indexi

  Tutku, Tarih: 1892, Orijinal Boyut: 56 x 70 cm

  Elsa’nın Portresi, Orijinal Boyut: 57 x 43 cm

  Şövalye, Tarih: 1885

  Etiketler: