İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Lord Frederic Leighton » Lord Frederic Leighton Hayatı ve Eserleri

Lord Frederic Leighton Hayatı ve Eserleri

  Lord Frederic Leighton

  Lord Frederic Leighton (1830 – 1896)

  İngiliz akademik ve neoklasik ressam ve heykeltraş Lord Frederic Leighton 1830’da Scarborough’da doğdu. Londra Üniversitesi Kolej Okulunda eğitim gördü. Daha sonra önce Eduard von Steinle’den, sonra da Giovanni Costa’dan eğitim aldı.

  1847 yazında 17 yaşındayken, Frankfurt’ta filozof Arthur Schopenhauer’la tanıştı ve portresini çizdi. 24 yaşındayken Floransa’da Accademia di Belle Arti’de okudu. 1855’ten 1859’a kadar Paris’te yaşadı, burada Ingres, Eugene Delacroix, Jean Baptiste Camille Corot ve Jean François Millet ile tanıştı.

  1860’da, pre raphaelistlerle ilişkilendirildiği Londra’ya taşındı. 1861’de Robert Browning için Floransa’daki İngiliz Mezarlığı’ndaki Elizabeth Barrett Browning’in mezarını tasarladı. Amerikalı sanat eleştirmeni Earl Shinn o sırada “Leighton dışında, Kensington Müzesi’nin kemerine doğru freskli bir figürü yerleştirebilecek pek az kişi olduğunu” iddia etti.

  1864’te Kraliyet Akademisi’nin bir üyesi oldu ve 1878’de yönetim kurulu başkanı oldu (1878–96). Onun 1877 tarihli Athlete Wrestling with a Python heykeli ile çağdaş İngiliz heykeltıraşlığında bir rönesansı başlattığı düşünülmektedir. 1878’de Windsor şövalyesi oldu. 

  1900 Paris Sergisi’nde eserleri ile İngiltere’yi temsil etti. Ölümünden sonra Londra’daki evi bir müzeye dönüştürüldü. Buradaki koleksiyon eski ustaların eserleri ve Sir John Everett Millais tarafından Leighton’a adanmış resim gibi çağdaşları da dahil olmak üzere resimlerinin birçoğunu içermektedir. Ayrıca, zengin bir İznik çinileri koleksiyonu bulunmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin