ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı F » Rosso Fiorentino » Rosso Fiorentino Hayatı ve Eserleri

Rosso Fiorentino Hayatı ve Eserleri

Rosso Fiorentino hayatı ve eserleri
Rosso Fiorentino

Rosso Fiorentino (1495 – 1540)

İtalyan Maniyerist Ressam Rosso Fiorentino 1495’te Floransa’da doğdu. 

İlk olarak Andrea del Sarto’nun stüdyosunda çağdaşı Pontormo ile birlikte eğitim aldı. 1523 yılının sonlarında Michelangelo, Raphael ve diğer Rönesans sanatçılarının yoğunlaştığı Roma’ya taşındı ve sanatsal üslubunu yeniden şekillendirdi.

1527’de Roma’dan Fransa’ya gitti ve ölümüne kadar orada kaldı. Francesco Primaticcio ile birlikte “Fontainebleau İlk Okulunun” bir parçası olarak Chateau Fontainebleau’da yaşamını sürdüren önde gelen sanatçılardan biriydi ve hayatının çoğunu orada geçirdi.

Rosso’nun geç Rönesans çevrelerinde şöhreti, diğer daha doğalcı ve zarif çağdaşlarla kıyaslandığında pek iyi değildi, ancak son yıllarda kendisine ilgi artmaya başladı.

Figürleri çoğu zaman gösterişsiz ve ince olmakla birlikte, eserleri önemli derecede güçlüdür.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Sanatçının tablo indexi alfabetik

Genç Adam Elinde Mektupla, Tarih: 1518, Yer: National Gallery Londra, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

Çarmıhtan İndiriliş, Tarih: 1521, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

Hz Musa Jetro’nun Kızlarını Savunurken, Tarih: 1523, Orijinal Boyut: 160 x 117 cm, Yer: Galleria degli Uffizi Florence, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

Isa’nın ölümü ve Melekler, Tarih: 1527, Orijinal Boyut: 133.4 x 104 cm, Yer: Museum of Fine Arts Boston, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

Müzisyen Melek, Tarih: 1520, Orijinal Boyut: 47 x 39 cm, Yer: Galleria degli Uffizi Florence, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.