İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı G » Alberto Giacometti » Alberto Giacometti Hayatı ve Eserleri

Alberto Giacometti Hayatı ve Eserleri

  Alberto Giacometti

  Alberto Giacometti (1901 – 1996)

  İsviçreli Ekspresyonist, Sürrealist Ressam ve Heykeltraş Alberto Giacometti 1901’de Borgonova’da doğdu.

  İlk eğitimini Cenevre Güzel Sanatlar okulunda aldı. 1922 yılında heykeltraş Antoine Bourdelle’în derslerine katılmak üzere Paris’e taşındı. Burada, kübizm ve sürrealizmi iyi kavramış önde gelen heykeltıraşlardan biri olarak görülmeye başlandı. Joan Miró, Max Ernst, Picasso, Bror Hjorth ve Balthus ile tanıştı.

  1936-1940 arasında çalışmalarını insan kafası üzerine odakladı. 1962’de Venedik Bienali’nde Heykel dalında Büyük ödülü aldı ve dünya çapında ün kazandı.

  Daha sonraki yıllarda eserleri bir dizi büyük Avrupa galerilerinde sergilendi. Ardından 1965 yılında başta Museum of Modern Art New York olmak üzere Amerika’daki sergilerini sürdürdü.

  Sanatçının eserlerini bir akıma sığdırmanın çok zor olduğu bilinmektedir. Ekspresyonist tavırlı bir sürrealist aynı zamanda bir kübist olarak tanımlandı. Giacometti’nin tüm işlerine oranla resimleri sadece küçük bir bölüm oluşturmaktadır. Bununla birlikte, 1957’den sonra, heykelleri kadar figüratif resim üretti. Geç dönemine ait olan tek renkli tablolarını hiç bir sanat tarzına atıfta bulunmadan üretmeye özen gösterdi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının alfabetik eser örnekleri indexi

  Diego’nun Portresi, Tarih: 1957, Boyut: 100,2 x 65,2 cm, Yer: Özel koleksiyon, Teknik: Kağıt üzeri yağlı boya.

  Sanatçının Annesi, Tarih: 1950, Orijinal Boyut: 89,9 x 61 cm, Yer: Museum of Modern Art New York, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Saray için Etüd, Tarih: 1932, Orijinal Boyut: 21,8 x 21,6 cm, Yer: Museum of Modern Art New York. Teknik. Kağıt üzeri kalem

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin