İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı G » John D Graham » John D Graham Hayatı ve Eserleri

John D Graham Hayatı ve Eserleri

  John D Graham

  John D Graham (1886 – 1961)

  Rus asıllı Amerikalı modernist ressam John D Graham 1886’da Kiev’de doğdu. Çar ordusunda asker olan sanatçı 1920’de ailesi ile Amerika’ya iltica etti. İlk sanat eğitimini Art Students League of New York’ta aldı ve John F. Sloan’ın asistanlığını yaptı. 

  1925’te Baltimore’a yerleşti ve buradayken modernistler grubuna katıldı. Resim çalışmalarına ek olarak, Graham kendini bir sanat uzmanı ve koleksiyoncu olarak yetiştirdi.

  O bir sanatçı ve menejer olarak New York Okulu ile çalıştı. Ayrıca sanatçı Wilhelmina Weber Furlong ve kocası Thomas Furlong ile yakın arkadaşlık kurdu.

  John D. Graham, Stuart Davis ve Hans Hofmann ile birlikte Amerikan ressamları ve heykeltraşları için soyut ekspresyonizmin kült figürleri olarak kabul edilir. Özellikle, Arshile Gorky, Willem de Kooning, Jackson Pollock, Lee Krasner, David Smith, Dorothy Dehner ve Mark Rothko üzerinde kayda değer bir etki bıraktı.

  Graham, Pablo Picasso ve diğer birçok önemli Avrupalı ressam ile tanışıyordu. New York’taki genç Amerikalı sanatçılar ile modernist fikirler, sanat ve yaratıcılık üzerine sohbet ederdi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının Eser Örnekleri

  Kızkardeşler, Tarih: 1944, Orijinal Boyut: 121,4 x 121,4 cm, Yer: Museum of Modern Art New York. Teknik: Karton üzeri yağlı boya, kalem ve kazein.

  Leda, Tarih: 1954, Orijinal Boyut: 40,4 x 34,3 cm, Yer: Museum of Modern Art New York. Teknik: Kağıt üzeri yağlı boya, kalem ve mürekkep.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin