İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Jacopo da Ponte Bassano » Jacopo da Ponte Bassano Hayatı ve Eserleri

Jacopo da Ponte Bassano Hayatı ve Eserleri

  Jacopo da Ponte Bassano

  Jacopo da Ponte Bassano (1510-1592)

  İtalyan Mannerist Ressam Jacopo da Ponte Bassano 1510’da Bassano del Grappo’da doğdu. Paris, Vicenza’daki Valstagna Kilisesi’nde ” İsa’nın Doğuşu ” resminin yapımına katıldı. 1530’un ilk yarısında Venedik’e gitti ve Titiano’dan etkilendi. Valstagna dışında birçok kilisede çalıştığına dair işaretler vardır.

  Kompozisyonları için yeni sanat gelişmelerini hemen ve gayet ilgi çeker şekilde uygulayabilmesi kabiliyeti İtalya’da yüksek rönesans sonlarında gelişmeye başlayan maniyerist üslup ve akımına yaptığı büyük katkılarda da kendini gösterdi.

  Maniyerist akımın başında Raffaello Santi’nin gravürlerini gayet dikkatle incelemişti. 1540’li yıllarda hazırladığı eserler bu akımı uygulamaya çalışan deneysel eserler oldu. Bu eserlerde bulunan figürler doğal olamayan şekilde uzunlaştırılmıştı; bu figürlerin gösterilen tavır ve hareketleri de gayet gayritabii görünmektedir ama çok parlak olarak renklendirilmişlerdir.

  Jacopo Bassono eserlerinde yaşayıp çalıştığı küçük şehrin insanlarının basit yaşayışlarından; tarımsal işlerden ve doğanın yıl içinde ve yıl be yıl devamlı gösterdiği değişikliklerden ilham aldığı açıktır. Maniyerist üslup ve akımın genel karakterleri olan enerji, çok fazla hatta ifrata varan hareketler ve gayet sıkıştırılmış mekan boşluklarına Jacopo Bassano eserlerinde realizm ve gayet sadelik niteliklerini de eklemiştir.

  Eserlerini hazırlamakta iken gösterdiği gayet mütevazı ve göze çarpmayan hareketleri dolayısıyla kendine poz verenlerin ressamın orada bulunduğunu hissetmemeleri ve gayet realist olarak ona poz verdikleri iddia edilmektedir. Parlak renkleri kullanmıştır. Bassano ayrıca halk komisyonunda çalıştı. Ressam Banifenzo’nun yeni doğalcılığıyla kendi öykücü tarzını birleştirdi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Jacopo da Ponte Bassano tablo indexi

  Aziz John’un İnfazı, Tarih: 16. Yüzyıl, Orijinal Boyut: 132 x 127 cm, Yer: Statens Museum for Kunst, Kopenhag

  Çiftlik Yaşamı, Tarih: 16. Yüzyıl, Orijinal Boyut: 138,5 x 127,5 cm, Yer: Thyssen-Bornemisza Coll., Madrid

  Kralların Tazimi, Tarih: 1540, Orijinal Boyut: 235 x 183 cm, Yer: Scottish National Gallery Edinburgh.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin