Samuel Halpert hayatı ve eserleri (1884 – 1930)

Samuel Halpert

Samuel Halpert

Amerikalı fovist ressam Samuel Halpert 1884’te Bialystok, Rusya’da doğdu. Ailesi ile birlikte 1890’da New York’a göç etti. İlk çizim derslerini komşusu Jacob Epstein’dan aldı. 1899’da Ulusal Tasarım Akademisi’ne girdi ve üç yıl eğitim aldı. Ardından 1902 yılında Fransa’ya gitti.

Paris’teki ilk yılında Ecole des Beaux-Arts’da Leon Bonnat’ın öğrencisi oldu. Ancak, post-empresyonistlerin çalışmalarını görerek akademiyi terk etti ve seyahat etmeye başladı. Halpert, empresyonizm etkisini yansıtan bir tarzda, Paris’in sayısız resmini yaptı. Sanatçı 1905 – 1911 arasında eserlerini Salon’da sergiledi ve Patrick Henry Bruce, Sonia Delaunay ve Robert Delaunay, Abel Warshawsky, Thomas Hart Benton, Fernand Léger ve Jean Metzinger ile güçlü dostluklar kurdu.

1912’de New York’a döndü. Man Ray ile birlikte bir dönem Ferrer Center’de Robert Henri’nin asistanlığını yaptı ve 1913’te  Ridgefield, New Jersey sanatçılar birliğini kurdu. Bir sonraki yıl ilk kişisel sergisini Daniel Gallery’de yaptı. 1915’te Avrupa’ya döndü ve Delaunay ile Fransa, İspanya, Londra ve Portekiz (Vila do Conde) gezisi yaptı.

1916 yılında New York ‘a döndü ve 1917 yılında bağımsız sanatçılar topluluğuna katıldı ve daha sonra Başkan Yardımcısı ve Direktör oldu. Ertesi yıl Whitney Studio Club’da sergi düzenledi. 1925 yazında Paris’i ziyaret etti. 1927’de Detroit Sanat ve el sanatları okulunda Dernek Başkanlığı yaptı ve üç yıl sonra orada öldü.

Samuel Halpert tablo listesi

Flatron Binası New York
Flatron Binası New York