İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı H » Samuel Halpert » Samuel Halpert Hayatı ve Eserleri

Samuel Halpert Hayatı ve Eserleri

  Samuel Halpert

  Samuel Halpert (1884 – 1930)

  Amerikalı fovist ressam Samuel Halpert 1884’te Bialystok, Rusya’da doğdu. Ailesi ile birlikte 1890’da New York’a göç etti. İlk çizim derslerini komşusu Jacob Epstein’dan aldı. 1899’da Ulusal Tasarım Akademisi’ne girdi ve üç yıl eğitim aldı. Ardından 1902 yılında Fransa’ya gitti.

  Paris’teki ilk yılında Ecole des Beaux-Arts’da Leon Bonnat’ın öğrencisi oldu. Ancak, post-empresyonistlerin çalışmalarını görerek akademiyi terk etti ve seyahat etmeye başladı. Halpert, empresyonizm etkisini yansıtan bir tarzda, Paris’in sayısız resmini yaptı.

  Sanatçı 1905 – 1911 arasında eserlerini Salon’da sergiledi ve Patrick Henry Bruce, Sonia Delaunay ve Robert Delaunay, Abel Warshawsky, Thomas Hart Benton, Fernand Léger ve Jean Metzinger ile güçlü dostluklar kurdu.

  1912’de New York’a döndü. Man Ray ile birlikte bir dönem Ferrer Center’de Robert Henri’nin asistanlığını yaptı ve 1913’te  Ridgefield, New Jersey sanatçılar birliğini kurdu. Bir sonraki yıl ilk kişisel sergisini Daniel Gallery’de yaptı. 1915’te Avrupa’ya döndü ve Delaunay ile Fransa, İspanya, Londra ve Portekiz (Vila do Conde) gezisi yaptı.

  1916 yılında New York ‘a döndü ve 1917 yılında bağımsız sanatçılar topluluğuna katıldı ve daha sonra Başkan Yardımcısı ve Direktör oldu. Ertesi yıl Whitney Studio Club’da sergi düzenledi. 1925 yazında Paris’i ziyaret etti. 1927’de Detroit Sanat ve el sanatları okulunda Dernek Başkanlığı yaptı ve üç yıl sonra orada öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının Eser Örnekleri

  Brooklyn Köprüsü New York, Tarih: 1913, Boyut: 86,5 x 107,2 cm, Yer: Whitney Museum of American Art New York, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Flatron Binası New York, Tarih: 1919, Orijinal Boyut: 101,6 x 86,4 cm, Yer: Metropolitan Museum of Art, New York, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin