İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Angelica Kauffman » Angelica Kauffman Hayatı ve Eserleri

Angelica Kauffman Hayatı ve Eserleri

  Angelica Kauffman

  Angelica Kauffman (1741 – 1807)

  İsviçreli neoklasik ressam Angelica Kauffman 1741’de Chur’da doğdu. Kendisi de bir ressam olan Johann Joseph Kauffman’ın kızı olarak dünyaya gelen Angelica 12. yaşından beri yetenekli bir çocuk müzisyen ve ressamdı. İlk tablolarında Henri Gravelot ve François Boucher‘ın Fransız Rokoko eserlerinden etkilendi.

  1754 ve 1763’te İtalya’yı ziyaret etti ve Roma’da Anton Raphael Mengs’in Neoklasizminden etkilendi.

  İngiliz büyükelçisinin eşi Lady Wentworth tarafından 1766’da Londra’ya davet edildi. Kendisi iyi karşılandı ve özellikle kraliyet ailesi tarafından el üstünde tutuldu. Sör Joshua Reynolds ile yakın arkadaş oldu. 

  Kraliyet Akademisi’nin kurulması için girişimci oldu ve 1769’un ilk kataloğunda üye olarak listelendi. Kurucu üye olan iki kadınlardan biriydi. 1770’lerde Adam firması tarafından tasarlanan iç mekanların dekorasyonunda görev aldı. İkinci kocası Venedikli ressam Antonio Zucchi ile 1780’lerin başında Roma’ya taşındı.

  Kauffman’ın pastoral ve mitolojik çalışmaları ağırlıklı olarak tanrıları ve tanrıçaları tasvir eder. Onun resimleri, Neoklasik pozlar ve temalara sahip olsa da, ton ve yaklaşım açısından Rokoko‘dur. Kauffman’ın kadın portreleri onun en güzel eserleri arasındadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Angelica Kauffman Telemachus'un Kederi
  Angelica Kauffman İbrahim Hacer ve İsmail'i Çöle Gönderirken
  Angelica Kauffman Şiir Resmi Kucaklarken
  Angelica Kauffman Miranda ve Ferdinand
  Angelica Kauffman Taranan Kadın Portresi

  İndex

  İbrahim Hacer ve İsmail’i Çöle Gönderirken, Tarih: 1792, Boyut: 128,5 x 103 cm, Yer: Özel koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Miranda ve Ferdinand, Şekspir’in Fırtına’sından, Tarih: 1782. Orijinal Boyut: 35 x 45 cm ve Yer: Österreichische Galerie Belvedere Viyana

  Taranan Kadın Portresi, Orijinal Boyut: 91.5 x 71.5 cm, Yer: Gemaldegalerie Alte Meister Dresden, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Şiir Resmi Kucaklarken, Tarih: 1782, Orijinal Boyut: 61 x 61 cm, Yer: Kenwood House, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Telemachus’un Kederi, Tarih: 1783 Boyut: 83,2 x 114,3 cm. Yer: Metropolitan Museum of Art New York ve Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin