ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Kauffmann, Angelica » Angelica Kauffman hayatı ve eserleri (1741 – 1807)

Angelica Kauffman hayatı ve eserleri (1741 – 1807)

Angelica Kauffman

Angelica Kauffman

Angelica Kauffman

İsviçreli neoklasik ressam Angelica Kauffman 1741’de Chur’da doğdu. Kendisi de bir ressam olan Johann Joseph Kauffman’ın kızı olarak dünyaya gelen Angelica 12. yaşından beri yetenekli bir çocuk müzisyen ve ressamdı. İlk tablolarında Henri Gravelot ve François Boucher‘ın Fransız Rokoko eserlerinden etkilendi. 1754 ve 1763’te İtalya’yı ziyaret etti ve Roma’da Anton Raphael Mengs’in Neoklasizminden etkilendi.

İngiliz büyükelçisinin eşi Lady Wentworth tarafından 1766’da Londra’ya davet edildi. Kendisi iyi karşılandı ve özellikle kraliyet ailesi tarafından el üstünde tutuldu. Sör Joshua Reynolds ile yakın arkadaş oldu. Kraliyet Akademisi’nin kurulması için girişimci oldu ve 1769’un ilk kataloğunda üye olarak listelendi. Kurucu üye olan iki kadınlardan biriydi. 1770’lerde Adam firması tarafından tasarlanan iç mekanların dekorasyonunda görev aldı. İkinci kocası Venedikli ressam Antonio Zucchi ile 1780’lerin başında Roma’ya taşındı.

Kauffman’ın pastoral ve mitolojik çalışmaları ağırlıklı olarak tanrıları ve tanrıçaları tasvir eder. Onun resimleri, Neoklasik pozlar ve temalara sahip olsa da, ton ve yaklaşım açısından Rokoko‘dur. Kauffmann’ın kadın portreleri onun en güzel eserleri arasındadır.

Angelica Kauffman eserleri

Angelica Kauffman şiir resmi kucaklarken

şiir resmi kucaklarken

Angelica Kauffman Miranda ve Ferdinand

Miranda ve Ferdinand

Angelica Kauffman Taranan Kadın Portresi

Taranan Kadın Portresi