İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Leo von Klenze » Leo von Klenze Hayatı ve Eserleri

Leo von Klenze Hayatı ve Eserleri

  Leo von Klenze

  Leo von Klenze (1784 – 1864)

  Alman neoklasik mimar ve ressam Leo von Klenze 1784’te Schladen’de doğdu. Berlin’de Friedrich Gilly yönetiminde mimarlık ve kamu bina finansmanı eğitimi aldı ve Paris’te Charles Percier ve Pierre François Léonard Fontaine’in yanında asistan olarak çalıştı.

  Daha sonra Bavyera’ya taşındı ve 1816 yılında Ludwig I.’nin mimarı olarak çalışmaya başladı. Kralın Helenizm tutkusu, von Klenze’nin mimari tarzını şekillendirdi. Ruhmeshalle ve Monopteros tapınağı da dahil olmak üzere Münih’te birçok neoklasik bina inşa etti. Regensburg yakınında, İskandinav mitolojisindeki tanrıların evi olan Valhalla’nın adını taşıyan Walhalla tapınağını inşa etti.

  Yunanistan bağımsızlığını kazandığında Ludwig Ben’in oğlu Otto ülkenin ilk kralı oldu. Von Klenze, Atina’ya Antik Yunan tarzında bir şehir imar planı sunması için davet edildi. Rus İmparatoru Nicholas 1838’de von Klenze’yi Romanov’un eski eserler, resimler, madeni paralar, madalyalar, minyatürler, baskılar, çizimler ve kitaplar koleksiyonuna ev sahipliği yapan bir müze olan New Hermitage için bir bina tasarlaması için görevlendirdi.

  Bundan önce von Klenze, Münih’teki Glyptothek, Ludwig I’nin antik heykel müzesi ve Wittelsbach koleksiyonunun resimleri için bir resim galerisi olan Alte Pinakothek‘in de dahil olduğu müze galerilerini tasarladı ve düzenledi.

  Von Klenze sadece bir mimar değil, aynı zamanda başarılı bir ressamdı. Resimlerinin çoğunda eski yapılar tasvir edilmiştir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Leo von Klenze Walhalla Tapınağı Regensburg
  Leo von Klenze Münih Glyptotek

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin