İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » August Macke » August Macke Hayatı ve Eserleri

August Macke Hayatı ve Eserleri

  August Macke

  August Macke (1887 – 1914)

  Alman Ekspresyonist Ressam August Macke 1887’de Westphalia, Meschede’de doğdu. 1900 yılında, on üç yaşındayken, ailesi ile birlikte Realgymnasium du poissons’da okuduğu Bonn’a taşındı. Üzerinde etki bırakan ilk sanatsal eserler, babasının çizimleri, arkadaşı Thuar’ın babasının topladığı Japon baskıları ve 1900 yılında Basel’e yaptığı bir ziyarette gördüğü Arnold Böcklin’in eserleriydi.

  1904’de Königlichen Kunstakademie Düsseldorf’a girip sanat eğitimine başladı. Ancak, kurumun eğitim yöntemlerinden pek memnun olmayan Macke 1906’da okulu terk etti. Aynı dönemde Düsseldorf Tiyatro’sunun dekorlarını yapmaya başladı. 1907’de Paris seyahati yapan sanatçı empresyonist eserlerden derin bir şekilde etkilendi.

  Bunun üzerine empresyonist eğitim almaya karar veren sanatçı Berlin’de Lovis Corinth‘in derslerine katıldı. Bu altı aylık kurs dönemi sırasında Berlin’in önemli müzelerini dolaştı. 1908’de koleksiyonunu empresyonist eserlerle zenginleştirmek isteyen Bernhard Koehler ve Elisabeth Gerhardt ile danışmanlık amacıyla ikinci kez Paris seyahatine çıktı.

  1909’da Elisabeth Gerhardt ile evlendi. Balayı döneminde fauvist ve fütüristlerle tanıştı. 1910 yılında Franz Marc ile tanıştı. Aralarında karşılıklı görüş alışverişine dayanan sıkı bir dostluk kuruldu. 1913’de Bonn’daki Rhein’li Ekspresyonistler sergisine katıldı.

  Kübizmin ve Delaunay’ın eşzamanlı karşıtlıklarının uzantısı içinde kalarak, 1914 Nisan’ında Paul Klee ve L. Moillet ile birlikte yaptığı Tunus Gezisi deneyimiyle artan bir duyarlılıkla biçim ve renk arasındaki kaynaşmayı benimsedi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin