İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Thomas Moran » Thomas Moran Hayatı ve Eserleri

Thomas Moran Hayatı ve Eserleri

  Thomas Moran

  Thomas Moran (1837 – 1926)

  İngiliz Hudson River Ekolü ressam Thomas Moran 1837’de Bolton’da doğdu. Sanatsal kariyerine Philadelphia’daki ahşap oymacılığı firması Scattergood & Telfer’de genç bir çırak olarak başladı. Ancak oyma işlemini sıkıcı buldu ve boş vaktini kendi sulu boyaları üzerinde çalışarak geçirdi. O dönemde, çalışmaları üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olacak olan İngiliz sanatçı J. M. W. Turner‘ın çalışmalarının örneklerini içeren albümlerle karşılaştı. Yine bu dönemde yerel ressam James Hamilton ile çalışmaya başladı.

  Moran, Turner’ın çalışmalarını görmek için 1862’de İngiltere’ye gitti. Turner’ın renk kullanımını, manzara seçimini taklit etti ve Turner’ın suluboyadaki araştırmalarından ilham aldı. Kariyerinin doruk noktası, eserlerinin renkli baskılarını yapmak için kullandığı kromolitografinin popülerliği ile arttı. Böylece eserleri geniş çapta dağıtılabildi.

  Thomas Moran’ın manzara vizyonu, Yellowstone Milli Parkı’nın ortya çıkmasında kritik bir öneme sahiptir. 1871’de Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmalar Direktörü Dr. Ferdinand Hayden, Moran’ı, Amerikan finans kuruluşu Jay Cooke’un isteği üzerine bilinmeyen Yellowstone bölgesi gezilerine katılmaya davet etti. Vahşi doğada kırk gün boyunca Moran, 30’dan fazla bölgeyi görsel olarak belgeledi ve gezi ile ilgili bir günlük oluşturdu.

  Çizimleri, ülkenin dikkatini çekti ve 1872’de Yellowstone bölgesini ilk milli park olarak kurması için Kongre’ye ilham vermesine yardımcı oldu. Moran’ın Yellowstone üzerindeki etkisi büyüktü, ancak Yellowstone’un da sanatçı üzerinde önemli bir etkisi oldu. Bir sanatçı olarak ilk ulusal tanınması ve ilk büyük finansal başarısı Yellowstone ile olan bağlantısından kaynaklandı.

  Daha sonraki yıllarda çokca seyahat etti. 1892’de Jackson’la birlikte Yellowstone’a döndü. Wyoming’in devlet mühendisi Elwood Mead tarafından, Dünya Kolombiyalı Sergisi’nde “Wyoming Sergisi” hazırlığına davet edildi. 1884’te Ulusal Tasarım Akademisi üyeliğine seçildi ve son yıllarında çok sayıda eser üretti.


  SANATÇININ TÜM ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI

  Eser Örnekleri

  Thomas Moran Yellowstone Altın Geçit
  Thomas Moran Yellowstone Gayzerleri
  Thomas Moran Cuernavaca Vadisi
  Thomas Moran Utah Kanab Kanyonu
  Thomas Moran Yellowstone Büyük Kanyon
  Thomas Moran Superior Gölünün Vahşiliği
  Thomas Moran Dağın Çocukları
  Thomas Moran Yaz Fırtınası
  Thomas Moran Karanın Sonunda Günbatımı Cornwall
  Thomas Moran Manzara Rüyalar Ülkesi

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin