İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Wilhelm Morgner » Wilhelm Morgner Hayatı ve Eserleri

Wilhelm Morgner Hayatı ve Eserleri

  Wilhelm Morgner

  Wilhelm Morgner (1891 – 1917)

  Alman Ekspresyonist ressam Wilhelm Morgner 1891’de Soest’de doğdu. 1908’de Otto Modersohn’un tavsiyesi üzerine Worpswede’deki sanatçılar kolonisine taşındı. Burada kendisini modern sanatla tanıştıran ve sayısız resim gezileri düzenleyen Ekspresyonist ressam Georg Tappert ile çalıştı. Tappert ile kısa yaşamının geri kalanında düzenli olarak yazışmaya devam etti.

  1909’da Soest’e döndü ve burada küçük bir atölye kurdu ve eserlerini sergilemeye başladı. 1910’da Tappert’tan birkaç ders daha almak için Berlin’e gitti. Franz Marc‘ın çalışmalarından etkilendi. Herwarth Walden bazı eserlerini Der Sturm’da yayınladı. Daha sonra Berlin’de New Secession, Münih’te Blauer Reiter ve Köln’de Sonderbund’un prestijli sergilerine katıldı. 1913’te Die Aktion müzayedesinde eserleri yer aldı.

  Aynı dönem, askerlik hizmetine başladı. Artık yağlı boya yapamasa da suluboya ve desen üretmeye devam etti. Yılı dolmadan I. Dünya Savaşı başladı ve Batı Cephesi’ne atandı. Kısa süre sonra ayağından yaralanarak Berlin’deki bir hastaneye kaldırıldı. Görünüşe göre, yaralanma ciddi değildi, bu yüzden bu sefer Doğu Cephesi’ndeki görevine geri döndü.

  Kısa bir süre hastanede kaldıktan sonra, teknik ressam olarak çalıştığı Bulgaristan ve Sırbistan’a gönderildi. Noel tatilini Soest’te geçirdi, ardından Flanders’a gönderilmeden önce birkaç aylığına Sırbistan’a geri döndü. Yakalanmamak için direnirken İngiliz askerleri tarafından Langemark yakınlarında öldürüldü.

  1920’de Tappert, 235 resim, 1.920 çizim ve suluboya ve 67 baskı içeren eserlerinin bir kataloğunu çıkardı. 1937’de Nazi rejimi, eserlerinin “yozlaşmış” olduğunu ilan etti ve pek çoğuna el konuldu. Ancak çok sayıda eser hayatta kaldı. En büyük koleksiyon (60 parça), ailesinin evinin 1962’de müze haline geldiği (Wilhelm-Morgner-Haus) Soest’te sergilenmektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Wilhelm Morgner Oduncu
  Wilhelm Morgner Astral Kompozisyon
  Wilhelm Morgner Kudüs'e Giriş

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin