İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı P » Pietro Perugino » Pietro Perugino Hayatı ve Eserleri

Pietro Perugino Hayatı ve Eserleri

  Pietro Perugino

  Pietro Perugino (1446 – 1523)

  İtalyan rönesans ressamı Pietro Perugino 1446’da Città della Pieve’de doğdu. Eğitimine nasıl başladığı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Perugia’da küçük bir ressam olan Fiorenzo di Lorenzo’nun ve ünlü Umbrian Piero della Francesca‘nın öğrencisi olduğu düşünülmektedir.  Hakkındaki ilk kayıt, 1472’de Floransa’da, genç Leonardo da Vinci‘nin çırak olduğu ressam ve heykeltıraş Andrea del Verrocchio’nun dükkanında çalışmış olduğu yönündedir.

  İlk belirgin çalışması Perugia yakınlarındaki Cerqueto’da yaptığı bir Saint Sebastian freskidir. Bu fresk 1478’den kalmadır ve tipik Perugino tarzıdır. Bir dönem Palazzo della Signoria’da çalışmak üzere görevlendirildiği Floransa’ya geri döndü. 1491’de Floransa Katedrali’ni bitirmekle ilgilenen komiteye katılması için davet edildi. 1490 – 1500 arası en üretken dönemini yaşadı.

  Bu süre zarfında yürütülen çalışmalarının en iyileri arasında St. Bernard Vizyonu, Madonna ve Azizler, Pietà ve Sta Florentine manastırı için Çarmıha Geriliminin freskleri yer almaktadır. Bu eserler, görüntülere ve anlatılara bir çerçeve görevi gören basit Rönesans mimarisi yapılarında zarif bir şekilde ortaya konan geniş heykel figürleriyle karakterize edilmektedir.

  Uyumlu alan ön ve orta zemin sıkıca kontrol edilirken, arka plan ise sonsuz alanlarına açılma etkisi verir.

  1500’den sonra sanatsal yönü azalmaya ve önceki kompozisyonlarını rutin bir şekilde tekrarlamaya başladı. Perugino, 1505’te Floransa’yı terk etti. Son günlerine kadar çalışmaya devam eden sanatçı 1523’te Fontignano’da öldü


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin