İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı R » Rousseau, Henri » Henri Rousseau Uyuyan Çingene

Henri Rousseau Uyuyan Çingene

  Henri Rousseau Uyuyan Çingene

  Henri Rousseau Uyuyan Çingene

  Tarih: 1897,

  Orijinal Boyut: 130 x 201 cm,

  Yer: Museum of Modern Art, New York.

  Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Resmin Analizi

  Bu resimdeki çingene sosyal bir statüsü olmayan gezgin bir müzisyendir. Rüya dolu derin bir uykuyu özleyen figür tehlikeli derecede savunmasız durumdadır ancak yine de aslan sakinleşir ve bu durumdan etkilenir. Tabloda kontürler titiz ve kesindir. Renkler kristalimsi, çizgiler, yüzeyler ve vurgu dikkatli bir şekilde uyumludur. Rousseau, aslanın vücudundaki ışıkla dikkatle oynamıştır. Ay ışığı kompozisyona gizemli ve hüzünlü bir hava katar. Sanatçı, resminin konusunu anlatan bir mektupta şöyle anlatıyor: “Bir müzisyen olarak dolaşan çingene, su dolu bir kabın yanında yorgunluğun üstesinden gelen derin bir uykuya dalmıştır. Oradan geçen aslan, kokusunu alır ancak onu yutmaz.”

  Sanatçının çalışmaları ilk dönemlerinde izleyicilerinin çoğu için yetersiz görünen, ancak kendi kendini yetiştiren bir ressamdı. Bununla birlikte, sanatında pek çok unsur modernist yankılar buldu. Düzleştirilmiş şekiller ve perspektifler, renk ve stil özgürlüğü, gerçekçi tanımlamanın hayal gücü ve keşfe bağlılığı. Sonuç olarak, eleştirmenler ve sanatçılar Rousseau’yu halktan çok önce takdir ettiler.

  Henri Rousseau Uyuyan Çingene eseri ilk olarak 13. Salon des Independants’da sergilendi. Daha sonra, eserleri sanat eleştirmeni Louis Vauxcelles (1870-1943) tarafından “keşfedildiğinde” Parisli bir kömür tüccarı tarafından satın alındı.

  kanvas tablo (resim tuvali üzerine baskı)

  Kanvas baskı olarak hazırlanan çalışmalar, 3 cm derinlikli ahşap şasiye gerili ve asmaya hazır halde sunulmaktadır.
  100 cm’yi aşan boyutlarda 4 cm derinlikli ahşap şasi kullanılmaktadır.

  Kanvas tablo nedir ayrıntılı bilgi için

  Kenarlar, tablo içinden editörümüzün seçtiği bir renk ile kaplanmakta, böylece çerçeveye ihtiyaç olmaksızın nitelikli bir sunum imkanı sağlanmaktadır.Baskılarımız % 100 pamuklu ve pvc’den arındırılmış tuval üzerine, orijinal mürekkep ile hazırlanmaktadır. Eserlerin görsel kaliteleri tek tek editörümüz tarafından incelenmekte ve sadece, uygun olanlar portföye alınmaktadır.
  Baskı ve kuruma işlemi bittikten sonra özel bir koruma katmanı sürülerek tablonun dış etkilere karşı dayanıklı olması sağlanmaktadır. Ancak, temizlik aşamasında deterjan, değişik kimyasallar ve ıslak bez kullanımı tabloya zarar verebilir. Temizlikte yumuşak bir fırça kullanımı tavsiye edilmektedir.


  BOYUT SEÇENEKLERİNİ İNCELEMEK VE SATIŞ SİTEMİZ CANVASTAR’DAN SİPARİŞ VERMEK İÇİN BUTONA TIKLAYIN!


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin