İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı S » Schiele, Egon » Egon Schiele hayatı ve eserleri

Egon Schiele hayatı ve eserleri

  Egon SchieleEgon Schiele (1890 – 1918)

  Avusturyalı ekspresyonist ressam Egon Schiele 1890’da Tulln an der Donau’da doğdu. İstasyon yöneticisinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen sanatçı öğretmeninin çizim yeteneğini fark etmesi nedeniyle daha ilkokulda sanat eğitimine başladı. 1904’te henüz 14 yaşındayken babasının ölümü genç sanatçıyı derinden etkiledi ve hayat boyu sürecek izler bıraktı. İki yıl sonra, sadece 16 yaşındayken Güzel Sanatlar Akademisi’nde okumak için Viyana’ya taşındı.

  1900’lü yılların başlarında Viyana, sanatsal bir devrime sahne olmuştu. 1897’de Gustav Klimt, kültürel engelleri ortadan kaldırmayı hedefleyen Ayrılıkçı Viyana (Viyana Secession) hareketini başlatmıştı. Klimt, genç sanatçının danışmanlığını üstlendi. Erotikleşmiş kadın formuna odaklanan Schiele zamanla kendini, ustalarının süslü, parıldayan Art Nouveau esintili estetiğinden uzaklaştıracaktı. Schiele’nin geliştirdiği ekspresyonist tarz, keskin, ham ve derin bir duygusallığa ve kasvetli bir palete sahipti. Klimt ve Schiele stil olarak birbirlerinden ayrıldılarsa da, yakın arkadaşlıklarını sürdürdüler. 1917’de Schiele ve Klimt, Avusturyalı sanatçılara ülkede kalmalarını ve çalışmalarını teşvik edeceklerini umdukları Viyana Kunsthalle adlı bir sergi mekanı kurdular.

  1909’da Oskar Kokoschka ve Max Oppenheimer de dahil olmak üzere farklı bir yöne gitmek isteyen diğer öğrencileri bir araya getirerek, Neukunstgruppe (Yeni Sanat Grubu) adlı kendi hareketini kurdu. Grup, 1910’da Prag da dahil olmak üzere Budapeşte ve Köln’de (1912) sergiler düzenledi. Radikal stilde sürdürdüğü deneyler Schiele’nin Klimt’in gölgesinden çıkıp kendi resimsel dilini geliştirmesine yol açmıştı. Bu döneme ait kompozisyonları, modern çıplaklık kavramını ortaya koydu ve modellerini doğuştan gelen cinselliğini kutlayan beklenmedik pozlar içinde resmetti.

  Cesky Krumlov (Krumau)

  1911’de yalnızlık kalmak isteyen Schiele, annesinin Bohemya’daki memleketi Krumau’ya taşındı. Ancak nu değişiklik planlandığı gibi sonuçlanmadı. Komşuları, yerel kızları çıplak model olarak kullanma alışkanlığına itiraz etti. Oradan, bir başka köy olan Neulengbach’a taşındı; Nisan 1912’de Schiele, “kamu ahlakına yönelik suçlar” ve reşit olmayan modellerinden birinin “baştan çıkarılması” suçundan tutuklandı. Bu suçlama sonuçta düşmüş olmasına rağmen, 24 gün hapishanede kaldı. 1915’te Edith Harms ile evlendi; sadece dört gün sonra, Avusturya ordusuna alındı.

  1918 yılında Viyana Secession’un 49’uncu yıllık sergisinde yer aldı. Fakat o sonbahar hem Avrupa’yı hem de Amerika’yı çürütecek ölümcül bir İspanyol gribi salgını görüldü. 28 Ekim 1918’de, Schiele’nin karısı Edith, altı aylık hamile iken gribe yakalandı ve öldü. Sadece birkaç gün sonra, 31 Ekim’de Schiele’nin kendisi de 28 yaşında vefat etti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin