İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı S » Schwitters, Kurt » Kurt Schwitters hayatı ve eserleri

Kurt Schwitters hayatı ve eserleri

    Kurt SchwittersKurt Schwitters (1887 – 1948)

    Alman dadaist ressam Kurt Schwitters 1887’de Hannover’de doğdu. 1908’den 1909’a kadar Hannover’de bulunan Kunstgewerbeschule’de ve 1909’dan 1914’e kadar Dresden Kunstakademie’de eğitim aldı. Sanatçı önce Kübist ve Ekspresyonist stilleri denedi. 1918’de ilk kolajlarını yaptı ve 1919’da tüm yaratıcı aktivitelerine uygulayacağı şiir ve kolajları için“Merz” terimini icat etti. Bu yıl ayrıca Jean Arp ve Raoul Hausmann ile arkadaşlıklarının başlangıcı oldu.

    Jean Arp ile 1922’de Weimar’daki Kongress der Konstructivisten’e katıldı. Orada Theo van Doesburg‘la bir araya geldi. Bu süre zarfında tipografi de çalıştı. 1929’da Kunsthaus Zürich’teki Resim ve Plastik Sanatlarda Sürrealizm sergisine dahil edildi. 1936’da New York Modern Sanat Müzesi’ndeki Kübizm ve Soyut Sanat ve Fantastik Sanat, Dada, Sürrealizm sergilerine katıldı.

    Nazi rejimi 1937’de çalışmalarını “yozlaşmış sanat” olarak niteleyerek yasak koydu. Bunun üzerine sanatçı, ikinci bir Merzbau inşa ettiği Norveç, Lysaker’a kaçtı. Almanların 1940’ta Norveç’i işgalinden sonra, bir yıldan fazla bir süredir staj yaptığı İngiltere’ye kaçtı. Önce Londra’ya yerleşti, ardından 1945’te Lake District’teki Little Langdale’e taşındı. Orada, Modern Sanat Müzesi’nden maaş alarak üçüncü bir Merzbau çalışmaya başladı. 8 Ocak 1948’de Kendal, İngiltere’de öldü.


    SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI