İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı S » Stuck, Franz von » Franz von Stuck hayatı ve eserleri

Franz von Stuck hayatı ve eserleri

  Franz von StuckFranz von Stuck (1863 – 1928)

  Alman ekspresyonist ve sembolist ressam Franz von Stuck 1863’de Tettenweis’da doğdu. Erken yaşlardan itibaren çizim ve karikatür için belirgin bir yeteneğe sahipti. Sanat eğitimine başlamak için 1878’de Münih’e taşındı. 1881’den 1885’e kadar Münih Akademisi’ne katıldı. İlk olarak Fliegende Blätter’in karikatürleri ve kitap kapak tasarımları ile tanındı. 1889’da ilk resimlerini Münih Glass Palace’da sergiledi ve altın madalya kazandı. 1892’de Münih Secession grubunu kurdu. Ertesi yıl, şimdi en ünlü eseri olan The Sin/Günah adlı eserin eleştirel ve kamusal başarısıyla daha fazla beğeni topladı. Ayrıca 1893 yılında Chicago’daki World’s Colombian Sergisi’nde resim dalında altın madalya kazandı. 1895 yılında Münih Akademisi’nde resim dersi vermeye başladı.

  Zaten şöhretli olan sanatçı 1905 sonrası Avrupa dışında da tanınmaya başladı. Özellikle genç sanatçılar arasında saygı görmeye devam etti. Öneli öğrencileri arasında Paul Klee, Hans Purrmann, Wassily Kandinsky, Alf Bayrle ve Josef Albers bulunmaktadır. Stuck konularını, Arnold Böcklin‘in çalışmalarından esinlenerek mitolojiden aldı. Büyük formlar, resimlerinin çoğuna hakimdir ve heykelsi bir niteliğe sahiptir. Baştan çıkarıcı kadın formları ile popüler Sembolist içeriğin en önemli örneklerini verdi. Sanatçı resimlerinde çerçevelere çok önemsedi onları büyük bir incelikle tasarladı.

  Stuck’ın büyük başarı elde eden öğrencileri onun ününün kalıcılığına hizmet etti. Her ne kadar 1. Dünya Savaşı nesli tarafından demode olarak algılansa da şöhreti, 1960’lı yılların sonlarında tekrar yükseldi. Yaşamını sürdürdüğü Villa Stuck 1968’de müze olarak halka açıldı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin