İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / B » Seyyit Bozdoğan Hayatı ve Eserleri

Seyyit Bozdoğan Hayatı ve Eserleri

Seyyit Bozdoğan

Seyyit Bozdoğan (1941 –

Türk ressam Seyyit Bozdoğan 1941’de Kozan’da doğdu.

Perşembe Yatılı İlköğretmen Okulu’nda okudu.1959 – 1962 yılları arasında Urfa’da öğretmenlik yaptı. Bozdoğan, 1962 – 67 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde tiyatro dekoru – kostüm ve resim öğrenimi gördü.

İstanbul Operası’nda dekoratörlük yaptı. 1968 – 73 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından burslu uzmanlık eğitimi için Almanya’ya gönderilen sanatçı, Berlin Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Prof. Hann Trier’in resim atölyesine girdi ve Meisterschüler olarak mezun oldu.

Londra, Paris, Amsterdam ve İtalya’da da sanatsal incelemeler yapan Bozdoğan, 1986 yılında Berlin Senatosu Sanatsal Çalışma Bursu’nu aldı. 2007 yılında Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olan Bozdoğan, 2012 yılında doçent oldu.

Sanatçı çalışmalarında insan ve doğanın bölünmez bir birlik oluşturduğunu vurgular ve farklı teknikleri kullanarak soyut ve soyut arasındaki çizgiyi dengede tutar.


Sanatçının Eserlerinden Örnekler

Seyyit Bozdoğan Kompozisyon
Kompozisyon
Seyyit Bozdoğan Portre Kompozisyon
Portre Kompozisyon
Yerde Havada
Yerde Havada, 80 x 60 cm, 2015

İnsan Doğa Strüktür Sergisi

Sergide, hem figür hem doğa teması üzerine çalışan sanatçının soyut-somut çizgide tutturduğu farklı teknikte işleri sergilenmiştir.

2017 Sergisi

İş Sanat Kibele Galerisi 04 Mayıs – 17 Haziran 2017

Sergide sanatçının insan bedenine, doğaya, soyutlamaya ilişkin temalarla uzun yıllardır devam eden uğraşısını yansıtan eserleri sergilenmiştir. Sergi aynı zamanda insan figürü ve insanın zarar verdiği doğa arasındaki gizemli dengeyi araştırmıştır.