İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » Robert Motherwell Hayatı ve Eserleri

Robert Motherwell Hayatı ve Eserleri

  Robert Motherwell (1915 – 1991)

  Amerikalı Soyut Ekspresyonist ve Aksiyon ressamı Robert Motherwell 1915’de Aberdeen, Washington’da doğdu. 1932 ve 1937 yılları arasında, San Francisco’daki California Güzel Sanatlar Okulu’nda kısa bir süre resim eğitimi aldı. Ardından Stanford Üniversitesi’nden felsefe alanında lisans derecesi aldı.

  Stanford’da, modernizmi, özellikle Mallarmé, James Joyce, Edgar Allan Poe ve Octavio Paz olmak üzere sembolist ve diğer literatürü kapsamlı olarak inceledi. Bu tutku, hayatı boyunca sürdü ve sonraki resim ve çizimlerinin ana teması oldu.

  1940’ta Motherwell, Columbia Üniversitesi’nde okumak için New York’a taşındı. Burada Meyer Schapiro kendisini resme yönlendirdi. Schapiro genç sanatçıyı sürgündeki bir grup Parisli Sürrealistle (Max Ernst, Duchamp, Masson) tanıştırdı ve Kurt Seligmann ile çalışmasını ayarladı. Motherwell’in Sürrealistlerle geçirdiği zaman, onun sanatsal sürecinde etkili oldu.

  Böylece, 1940’ların başlarında, Robert Motherwell yeni soyut dışavurumculuk hareketinin (veya New York Okulu’nun) temellerinin atılmasında önemli bir rol oynadı. 1948’de Motherwell, William Baziotes, Barnett Newman, David Hare ve Mark Rothko, 35 East 8th Street’te Artist School’u kurdular. Farklı konuşmacıların katılımıyla halka açık konferanslar düzenlediler. Okul mali açıdan başarısız oldu ve 1949 baharında kapandı.

  1950’ler boyunca Motherwell, New York’taki Hunter College’da ve Kuzey Carolina’daki Black Mountain College’da resim dersleri verdi. Cy Twombly, Robert Rauschenberg ve Kenneth Noland, Motherwell’in altında çalıştılar ve ondan etkilendiler. Artık üretken bir yazar ve öğretim görevlisiydi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin