İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / A » Mariotto Albertinelli Hayatı ve Eserleri

Mariotto Albertinelli Hayatı ve Eserleri

  Mariotto Albertinelli

  Mariotto Albertinelli (1474 – 1515)

  İtalyan Rönesans Ressamı Mariotto Albertinelli 1474’de Floransa’da doğdu. Casimo Roselli’nin öğrencisi olan Albertinelli, yeteneğini Medici ailesinin bahçesindeki antik objeleri çizerken kanıtlamıştı. Fra Bartolomeo’nun atölye arkadaşı ve yardımcısıydı. 1494’te birlikte atölye kurdular.

  Tarzları birbirlerine o kadar benziyordu ki halen hangi eserin kime ait olduğu konusunda emin olunamamaktadır. 1500’de yapılan “Son Yargı” adlı tablo bunun önemli kanıtlarından biridir. (San Marco Müzesi, Floransa).

  Erken Italyan biyografi yazarı Vasari’ye göre, Albertinelli kariyerinin başlarında sadece Alfonsina Orsini, Piero II de’Medici’nin eşi ve Lorenzo II de’Medici için çalıştı. 1500’ler civarında Fra Bartolomeo, birkaç yıl boyunca resmi reddettiğini açıkladı. Bunun üzerine Albertinelli bağımsız bir ressam olarak çalıştı.

  1503 yılı da dahil olmak üzere çeşitli siparişler aldı.  Albertinelli, Fra Bartolomeo ‘nun güçlü kontrastlarını hafif ve karanlık bir tonla daha pürüzsüz geçişle değiştirerek tasarımlarının yapısını değiştirdi. Yine Vasari’ye göre, özgürlüğüne, iyi bir yaşama ve kadınlara düşkün bir yaşam sürdü. Birçok öğrencisi arasında Jacopo da Pontormo, Innocenzo di Pietro Francucci da Imola ve Giuliano Bugiardini bulunmaktadır.

  Albertinelli’nin resimlerinde çeşitli çevrelerin baskısınarağmen uzay ve perspektifi kullandı. En tanınmış yapıtları, Milano’da Poldi Pezolli Müzesin’deki küçük bir üç kanatlı tablo(1500). Uffizi Müzesinde bulunan Ziyaret (1503) ve Toulouse Müzesinde bulunan Aziz Hieronymus ve Aziz Zenobius ile bakire Meryem ve çocuk (1506) tablolarıdır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI