ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / A » Niccolo dell Abbate Hayatı ve Eserleri

Niccolo dell Abbate Hayatı ve Eserleri

Niccolo dell Abbate hayatı ve eserleri

Niccolo dell Abbate (1512 – 1571)

İtalyan maniyerist ressam Niccolo dell Abbate 1512 yılında Modena’da doğdu. Babası keman ustası olduğu için sanatla iç içe büyüdü. Sanatçı Meslek hayatına İtalya’nın Modena kentinde heykeltıraş olan Antonio Begarelli’nin yanında öğrenci olarak başladı.  

Ustasından oldukça etkilendi ancak daha ileriki dönemlerde Garofalo ve özellikle Dossa Dossi‘nin resimlerine ilgi duydu. Modena’daki S.Pietro Kilisesine yaptığı “Martiryon St.Peter ve St.Paul” resmiyle ün salmıştır.

Bologna’da yaşadığı olgunluk döneminde (1548-52), çağdaşı olan Correggio ve Parmigianino’dan etkilendi. Bu dönemden sonra sanatçı portre çalışmaları yaparken bir yandan da mekânlara mitolojik öğeleri de içeren manzara resimleri yapmıştır, figürlerini de Mannerist tarzda betimlemiştir.

1552’de Fransa’ya taşındı ve burada Château de Fontainebleau’da, Francesco Primaticcio başkanlığında, dekorasyon ekibinin bir üyesi olarak çalıştı. Gelişinden iki yıl sonra, Anne de Montmorency’yi anımsatan bir dekor projesi hazırladı.

Paris’te, Primaticcio’nun tasarımlarını takip ederek Hôtel de Guise’deki (tahrip edilmiş) şapel tavanının fresklerini yaptı. Limoges’in endüstrisi tarafından kullanılan Les Mois Arabesques adlı bir dizi duvar halısı tasarladı. 1571’deki son eserlerini oğlu Giulio Camillo’nun yardımıyla yaptı. O yıl Fransa, Fontainebleau’da öldü.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Sanatçının tablo indexi

Atalanta Altın Elmayı Alırken, Boyut: 29,5 x 39,4 cm, Teknik: Karton üzeri yağlı boya.

Eurydice’nin Ölümü, Tarih: 1552, Boyut: 189,2 x 237,5 cm, Yer: National Gallery Londra.

Kadın ve Atlılar, Tarih: 1550, Boyut: 116 x 159 cm, Yer: Galleria Borghese Roma.

Scipio’nun İtidali, Tarih: 1550, Boyut: 127,6 x 115 cm, Yer: Musee du Louvre Paris.