İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Dossi, Dosso » Dosso Dossi (Giovanni de Lutero) hayatı ve eserleri (1490 – 1452)

Dosso Dossi (Giovanni de Lutero) hayatı ve eserleri (1490 – 1452)

  Dosso Dossi

  Dosso Dossi (Giovanni de Lutero)

  İtalyan Rönesans Sanatçısı Dosso Dossi 1490 yılında Mantua’da San Giovanni del Dosso adında bir köyde doğdu. Trento’nun yerlisi olan babası Ferrara Dükü’nün muhasebecisiydi. Dosso’nun yaşamı ve eğitimi ile ilgili çok fazla kaynak bulunmamaktadır. İlk zamanlar Lorenzo Costa’dan daha sonra da Ferrara ressam Okulu’nda eğitim aldığı söylenir. Yaklaşık 30 yıl boyunca I. Alfonso ve II. Ercole d’Este’ye baş ressam olarak hizmet etti. Dük için yaptığı çalışmalar daha çok kısa süreli mobilya ve tiyatro dekorasyonları olmuştur.

  Raphael’den eğitim alan kardeşi Battista Dossi ile sık sık birlikte çalıştı. Dossi, bir takım alegorik mitoloji konuları, freskler ve portreler çizerken, pastoral peyzaj çalışmaları da ilgi görüyordu. Bu çalışmaların, Titian ve Giorgione gibi Romantik Venedik peyzaj ressamlarının etkisini taşıdığı söylenir. Mitolojik eserlerinde görülen olağandışı yaratıcı stili, neredeyse sihirli bir ışık kullandığı peyzajlarında daha az görülür.

  Onun alegorik çalışmaları İtalyanca bir terim olan “spezzatura” (zorluk çekmeyi kolaylaştırmak) sanatı olarak tanımlanmıştır. Bu, onun oldukça karmaşık kompozisyonlarda, alışılmadık duruşlar ve karikatür benzeri şekillerin konumlandırılmasında görülür. Bu tür çalışmaların güçlü bir örneği, Los Angeles’taki J. Paul Getty Müzesi’nde bulunan 1524 tarihli eserinde, halen araştırmacıların ve eleştirmenlerin çözmeye çalıştıkları tematik unsurlar içeren Mitolojik Sahne’de görülebilir.

  Dossi, Titian’ın cesurluğu ve Correggio‘nun canlılığını hissettiren, kendine özgü bir renk biçimi oluşturmuştur. Giovanni Francesco Surchi, Gabrieale Capellini ve Jacopo Panicciati gibi pek çok sanatçı yetiştirdi. Eserleri, Florence, New York, Los Angeles, Dresden ve Krakow gibi illerde önemli sanatçıların eserleriyle birlikte sergilenir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Dosso Dossi tablo indexi

  Libya Kıyılarında Aeneas ve Achates, Tarih: 1520, Orijinal Boyut: 58,7 x 87,6 cm, Yer: National Gallery of Art, Washington

  İnsan Yaşamının Üç Dönemi, Tarih: 1525, Boyut: 77,5 x 111,8 cm, Yer: Metropolitan Museum of Art New York,

  Kirke ve Aşıkları, Tarih: 1516, Yer: National Gallery of Art, Washington.

  Kutsal Aile, Tarih: 1512, Boyut: 96,7 x 116,2 cm, Yer: Philadelphia Museum of Art.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin