İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / D » William Dyce Hayatı ve Eserleri

William Dyce Hayatı ve Eserleri

  William Dyce

  William Dyce (1806 – 1864)

  İskoç Ressam William Dyce 1806’da Aberdeen’de doğdu. İlk eğitimini Aberdeen’deki Marischal College’de aldı. Daha sonra doktor olan babasının karşı çıkmasına rağmen Londra’daki Royal Academy Schools’da sanat eğitimine devam etti. İtalya’ya seyahatler yaptı ve erken rönesans sanatçılarını inceledi.

  1825-1827 arasında Roma’da kaldı. Oradayken Titian ve Poussin‘in çalışmalarını inceledi. 1827’de Roma’ya döndü, bu arada Alman Nasıralı ressam Friedrich Overbeck ile tanıştı.

  Bu yolculuklardan sonra birkaç yıl boyunca Edinburgh’a yerleşti. İlk başta portreler yaparak gelir elde etmeye çalıştı, ancak kısa bir süre sonra özellikle tercih ettiği başta dini konular olmak üzere diğer sanat konularına geçti.

  Dyce, Edinburgh’daki Tasarım Okulu’da yöneticilik yaparken, daha sonra Kraliyet Sanat Koleji olacak olan ve yeni kurulan Hükümet Tasarım Okulu’na başkanlık etmek üzere Londra’ya davet edildi. 1838’deki bu göreve başlamadan önce tasarım eğitimini araştırmak ve bir rapor hazırlamak için Fransa ve Almanya’yı ziyaret etmek üzere gönderildi.

  Daha fazla resim yapabilmek için 1843’te okulu bıraktı, ancak okul konseyinin bir üyesi olarak kaldı. İzleyen on yılda, yüzyılın geri kalanında İngiliz sanat eğitimine hâkim olan “South Kensington sistemi” ne dönüştürülen fikirler, aslında Dyce’nin çalışmaları sayesinde kök salmıştır.

  İngiliz parlementosu için yaptığı dekoratif resimleriyle tanındı. (Ethelbert’in vaftiz edilişi ve Kral Arthur’un Hayatından Sahneler). 1832’de Edinburgh Royal Society’sine alındı. Avrupada resim eğitimi üstüne yazdığı bir rapor (1840) İngilterede önemli yeniliklere yol açtı.


  SANATÇININ ESER ÖRNEĞİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Pegwell Körfezinden Hatıra, Tarih: 1860, Orijinal Boyut: 63 x 89 cm, Yer: Tate Gallery, Londra

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin