İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / G » Benvenuto Tisi da Garofalo Hayatı ve Eserleri

Benvenuto Tisi da Garofalo Hayatı ve Eserleri

  Benvenuto Tisi da Garofalo

  Benvenuto Tisi da Garofalo (1481 – 1559)

  İtalyan Maniyerist Ressam Benvenuto Tisi da Garofalo 1481’de Ferrara’da doğdu.

  Panetti ve Costa’nın çırağı olduğu düşünülmekte. Dosso Dossi ile birlikte çalıştığına dair bilgiler bulunmakta. 1495’de Cremona’da Niccolò Soriano’nun yanında çalıştı ve Boccaccino okulunda Venedik stilini öğrendi. Roma’da üç yıl (1509-1512) geçirdiği tahmin ediliyor. Giulio Romano’nun etkisinde kaldı ve stilize edilmiş klasik bir stile yol açtı.

  Ferraralı Geronimo Sagrato tarafından Roma’ya çağrıldı ve Stanza della Segnatura’nın dekorasyonunda kısa sürede Raphael’in altında çalıştı. Duke Alfonso, Delizia di Belriguardo ve diğer saraylar için resim sipariş etti. Ferrara’da hem yağlıboya hem de fresk olarak, S. Francesco kilisesinde “Masum Katliamı” (1519) ve başyapıtı “Mesih’e İhanet” (1524) olmak üzere önemli eserlerini çalıştı.

  Eski yöntemleri kullanarak kilden modeller yaptı. 1550 yılında kör olana kadar sürekli çalışmaya devam etti. Kırk sekiz yaşında evlendi ve iki çocuğu oldu. Sanatçı 6 Eylül 1559’da (veya 16 Eylül) Ferrara’da öldü.

  Sanatçı, Giulio Romano, Giorgione, Titian ve Ariosto’nun arkadaşıdır. “Paradise” isimli resminde Ariosto’yu St Catherine ve St Sebastian arasında resmetmiştir. Gençliğinde ud çalma ve eskrim yapmaya düşkündü. Ferrarese ressamlarının en iyileri arasında yer almaktadır ve onun önde gelen öğrencisi Girolamo da Carpi’dir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının alfabetik eser örnekleri indexi

  Mesihin Yükselişi, Tarih: 1510 – 1520, Orijinal Boyut: 314 x 204,5 cm, Yer: Galleria Nazionale d’Arte Antica Roma.

  Saint Nicholas Çocuğu Diriltirken, Tarih: 1530, Orijinal Boyut 33 x 65,4 cm, Yer: Metropolitan Museum of Art New York.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin