İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Alesso Baldovinetti » Alesso Baldovinetti Hayatı ve Eserleri

Alesso Baldovinetti Hayatı ve Eserleri

  Alesso Baldovinetti

  Alesso Baldovinetti (1425 – 1499)

  İtalyan Rönesans Ressamı Alesso Baldovinetti 1425’te Floransa’da doğdu. Rönesans Dönemi fresk sanatçısıdır. Domenico Veneziano’nun asistanlığını yaptı. Sant Egidio Chapel’inde birlikte çalıştığı Fra Angelico ve Andrea del Castagno’dan çok etkilendi.

  “Meryem” adlı tablosuna Arno Nehri vadilerinin etkisini taşıdı. 1453’te Floransa Baptistery’de, Lorenzo Chiberti’nin kapılarına ve Pisa Katedrali’nin kapı aralıklarına mozaik çalışmaları yaptı.

  1462’de Annunziata Bazilikası’nın manastırındaki Duyuru freskinin boyanmasında görev aldı. Bu çalışma, sanatçının hem doğal detayları hem de aslına uygun şekilde taklit etmeyi, hem de figürleri geniş bir mesafe duygusu olan bir manzaraya yerleştirmeyi başardığının önemli bir kanıtı olmuştur. Manzara resimlerinde erken dönem Avrupa manzara ressamlarından etkilendi.

  1471’de Bongianni Gianfigliazzi’nin siparişi üzerine Santa Trìnita kilisesi için çalıştı. 1472’de bitirdiği bir eserle altı azizle Bakire ve Çocuk altarını resimledi. Daha sonra, Eski Ahid’ten, sözleşmeye göre beş yıl içinde  tamamlanması gereken, ancak on altı yıl boyunca süren bir dizi fresk üretti. 1497’de, pek çok önde gelen Floransa vatandaşının portresini içeren bir seri yaptı. Cosimo Rosselli, Benozzo Gozzoli, Perugino ve Filippino Lippi’den oluşan bir komite tarafından bin altın florin ile ödüllendirildi.

  Bu arada, Alesso, resim dışında, diğer teknik arayışlar ve araştırmalarla meşgul oldu. Çağdaşları tarafından uzun süredir kullanılmayan mozaik sanatını yeniden keşfeden ve tam olarak anlayan bir usta olarak görülmektedir. S. Miniato kilisesinin kapısındaki mozaikleri onarmak için 1481 ve 1483 yılları arasında görev almıştır. 29 Ağustos 1499, San Paolo hastanesinde öldü ve San Lorenzo’ya gömüldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Alesso Baldovinetti tablo indexi

  Sarı Giysili Bayan, Tarih: 1470, Orijinal Boyut: 63 x 40 cm, Yer: National Gallery, Londra

  Meryem ve Çoçuk İsa, Tarih: 1470, Orijinal Boyut: 104 x 76 cm, Yer: Musée du Louvre, Paris

  Meryem’e Müjde, Tarih: 1470, Orijinal Boyut: 167 x 137 cm, Yer: Galleria degli Uffizi, Floransa


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin