Aelbert Cuyp hayatı ve eserleri (1620 – 1691)

Aelbert Cuyp

Aelbert Cuyp

Hollandalı Barok Ressam Aelbert Cuyp 1620’de Dordrecht’de doğdu.  Jacob Gerritsz’in oğludur. İlk eğitimini babasından aldı. 1642 yılında Ren nehri boyunca Hollanda’yı gezdi.

Gençliğinde Van Goyen’in sanatından, daha sonralarıda Utrecht’teki İtalyan okuluna bağlı peyzajcılardan (J. Both) etkilendi; yöneticilik yaptığı Dordrecht’te resimler yaptı ve Maas manzaralarından esinlendi.

Eserleri yaprakları, denizi yada ırmağı yalayan yaldızlı bir ışıkla belirginleşir. Sürülü peyzaj, Gezintiye Çıkış gibi tabloları (Louvre; Lahey, Amsterdam, Rotterdam) gibi müzelerdedir. Portrelerinin fonunda bir peyzaj bulunur ( Erkek portreleri, Rotterdam)

Cuyp’un stilinin gelişmesindeki bir sonraki aşama, Jan Both’un etkisinden kaynaklanır. 1640’lı yılların ortalarında, her ikisi de, bir yerli ve Utrecht sakini olarak, Roma gezisinden döndüler. Bu aynı zamanda Cuyp’un tarzı temelden değişti. Roma’da, her ikisi de en azından kısmen Claude Lorrain ile olan etkileşiminden dolayı yeni bir kompozisyon tarzı geliştirmişti. Bu yeni tarz, resimdeki ışığın yönünü değiştirmeye odaklanmıştır. Işığın görüş hattına göre dik açılarda yerleştirilmesi yerine, ikisi de resmin arkasından köşegen konumuna getirmeye başladılar.

Bu yeni aydınlatma biçiminde, sanatçı (ve resmin izleyicisi) karşı pozisyon ile karşı karşıya kaldılar. Her ikisi de resimdeki olası derinlik ve parlaklık hissini değiştirmek için bu yeni aydınlatma stilinin avantajlarını kullandı. Bunun için, uzun gölgelerden çok yararlanıldı. Cuyp, bu yeni sıçramayı şık bir şekilde değerlendiren ilk Hollandalı ressamlardan biriydi.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Aelbert Cuyp tablo indexi

Dordrecht’ten Bakış, Tarih: 1660, Orijinal Boyut: 96 x 131 cm, Yer: Iveagh Bequest, Londra

Dordrecht Limanı, Tarih: 1660, Orijinal Boyut: 115 x 170 cm, Yer: National Gallery of Art, Washington

Çoban Beş ineğiyle Dere Kenarında, Tarih: 1655, Orijinal Boyut: 45 x 74 cm, Yer: National Gallery, Londra

Çoban ve Sığırları, Tarih: 1660, Orijinal Boyut: 38 x 51 cm, Yer: National Gallery, Londra

Fırtına

Pieter de Roovere Dordrecht Çevresinde Som Balığı Avında, Tarih: 1660, Orijinal Boyut: 123,5 x 154 cm, Yer: Königliche Gemäldegalerie, Den Haag

Sığırlar Peyzaj, Tarih: 1649, Orijinal Boyut: 65 x 91 cm, Yer: National Gallery of Victoria, Melbourne