İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Delpy, Hippolyte Camille » Hippolyte Camille Delpy hayatı ve eserleri (1842 – 1910)

Hippolyte Camille Delpy hayatı ve eserleri (1842 – 1910)

  Hippolyte Camille Delpy

  Fransız Empresyonist Ressam Hippolyte Camille Delpy 1842 yılında Fransa’nın Joigny bölgesinde orta halli bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Bir eczacı olan babası Etienne Delpy her baba gibi Hippolyte’nin kendi mesleğini devam ettirip eczanenin başına geçmesini arzu ediyordu. Fakat Camille Delpy resme olan ilgisini çoktan belli etmişti. Bu ilgi bir aile dostları olan peyzaj ressamı Charles Francois Daubigny’i tanıdıktan sonra daha çok arttı. 1847’den sonra Daubigny aileyle daha fazla zaman geçirmeye başladı. Hatta gezilerinde Camille’yi de yanına alıyordu. Sanatçı, Daubigny’nin etkisiyle 16 yaşında Paris’e resim eğitimi almak için gönderildi.

  Yeteneğini erken fark eden Daubigny sanatçının eğitimini de üstlenmişti. Delpy, usta sanatçıdan eleştiriler almak için pek çok geceyi onun stüdyosunda geçiriyordu. Paris sanatçıların gelişimi için onlara çıraklık yapabilecekleri pek çok atölye sunuyordu. Ama Delpy, Daubigny seçmişti. Onunla “Le Bottin “ adındaki küçük bir bot, aynı zamanda Daubigny’nin stüdyosu olan botla pek çok yolculuk yaptı.

  Övgüler

  Daubigny, Delpy’i sanatçı Camille Corot ile tanıştırdı. Corot, genç sanatçıya ara sıra tavsiyelerde bulunuyor onu cesaretlendiriyordu. 1869’da Delpy resimlerini ilk kez bir salona gönderdi. Aralık ayında Pissarro ve Monet gibi kış manzaraları yapmaya başladı. 1875’te kış manzaralarını ilk kez sergilediğinde eleştirmen Jules-Antoine Castagnary tarafından orijinalliğini öven eleştiriler aldı.

  1870 başlarında genellikle Corot’un çok sevdiği Ville-d’Avray ve Daubigny’nin yaşadığı Auvers-sur-Oise şehirlerinde çalıştı.1876 yılında Delpy, resimlerinin satışı için alışılmadık bir biçimde Hotel Drouot’ta bir müzayede evi organize etti. Bu satış gazetelerde olumlu bir biçimde yayınlandı ve büyük bir başarıyla 45 eseri satıldı. O yaz Delpy ailesiyle Bois-le-Roi’ya taşındı.

  Hippolyte Camille Delpy 1880’de ilk çok figürlü manzarası olan patates hasadı sahnesini sergiledi. Normandiya kıyılarını çalıştığı bir dizi resmiyle 1884’te ilk madalyasını aldı. 1900 yılında Delpy sıklıkla sergiler düzenlediği için dış mekan yerine daha çok stüdyosunda çalışmalarını sürdürüyordu. Bu sıralarda ikinci madalyasını alan sanatçı uluslararası bir sergiye de katıldı. Bu ona eleştirmenlerin incelemelerine gerek kalmadan yıllık salon sergilerine istediği eseriyle katılma imkanı sundu. 1909 sıralarında, Delpy’nin galerilere ilk çıkışından kırk yıl sonra, sağlığı bozulmaya başladı ve aylarca yatağa bağlı yaşamak zorunda kaldı. 1910 yılında ölümünden önce son sergisini açtı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Hippolyte Camille Delpy tablo indexi

  Çamaşırcı Kadın ve Tekne, Orijinal Boyut: 44,5 x 70,5 cm

  Oise Kıyıları, Orijinal Boyut: 37,5 x 65,4 cm

  Dieppe’deki iskeleler, Orijinal Boyut: 125 x 200 cm

  Nehirde Çamaşırcı Kadınlar, Tarih: 1804, Orijinal Boyut: 40 x 71 cm

  Loire Kıyısında Akşam, Boyut: 52 x 81, 5 cm, Teknik: Panel üzeri yağlı boya.

  Seine Nehri Kıyısında, Tarih: 1899, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.


   

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin