İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / A » John Ottis Adams Hayatı ve Eserleri

John Ottis Adams Hayatı ve Eserleri

  John Ottis Adams

  John Ottis Adams (1851 – 1927)

  Amerikalı Empresyonist Ressam John Ottis Adams 1851’de Indiana’da doğdu. 1872’de sanat eğitimi Londra’daki South Kensington School of Art’a gitti. Eğitiminin standart bir kısmı olarak Londra’daki çoğu sanat öğrencisinin yaptığı gibi, ustaların reprodüksiyonlarını çalıştı. Bu deney Adams’ı peyzaj ressamları John Constable ve J. M. W. Turner’ın çalışmalarını keşfetmesine neden oldu. Adams ayrıca sanat eğitimini finanse etmek için Londra fotoğraf stüdyosunda çalıştı.

  Çalışmalarını 1873 yılında tamamlayan Adams, okuldan bir sertifika aldı. Öncelikle suluboya ile çalışan bir manzara ve tür ressamı olan John Parker ile çalışmak üzere Londra’da kaldı. Adams, ressam ve sanat eğitimcisi olarak kariyerine başlamak için 1874’lerin sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ne döndü. 1876’da Muncie’ye yerleşti ve 1877’de kendine bir stüdyo kurdu.

  1880’de Adams Almanya’da sanat çalışmalarına devam etmeye karar verdi. Adams, ek eğitimini finanse etmek için Münih’in Alte Pinakothek Münich’teki Eski Ustaların resimlerinin reprodüksiyonlarını yaptı ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki müşterilerine sattı. Münih’teki diğer Amerikalı sanatçılar da aynı zamanda William Forsyth, J. Frank Currier ve Benjamin Rutherford Fitz ile birlikte çalıştı.

  1880’den 1885’e kadar Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde okudu. Gyula Benczúr, çizim hocasıydı; Ludwig von Löfftz ise resim öğretmeni idi. Adams, Münih’te bir stüdyo kurmak için 1885’te akademiden ayrıldı.

  Ayrıca iki yıl boyunca Münih Amerikan Sanatçılar Kulübü başkanlığını yaptı. Daha sonraki 7 yıl boyunca Münih’te T.C Steele ile birlikte çalıştı ve Hoiser sanatçılarının başkanlığını yaptı.

  Adams, 1887’de Muncie’ye döndü, şehir merkezinde bir stüdyo kiraladı ve sanat dersleri verdi ve resim yaptı. 1889’da on dört yerel işadamının maddi desteğiyle Adams ve Forsyth, Muncie Sanat Okulu’nu kurdu ve eğitmenliğini yaptı. Okul 1891’de açıklanmayan nedenlerle kapandı. Forsyth ve Adams’ın öğrencileri, Muncie Sanat Öğrencileri Birliği’ni yönetmeye devam ettiler. Adams gruba onursal üye olarak katıldı. ve burada anayurdu Indiana’nın kırlarını izlenimci bir tarzda tuvaline yansıtarak kır resimleri yaptı.

  Sanatçı Indiana okulunun en tanınmış ressamlarındandır. Yapıtları halen National Gallery of Art American, San Francisco’da Fine Art Museum, Metropolitan Museum ve Minneopolis Art Institute ve David Owsley Museum of Art’da sergilenmektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının alfabetik tablo indexi

  Ağustos’ta Günbatımı, Tarih: 1894, Orijinal Boyut: 45,7 x 71,1 cm, Bulunduğu Yer: Indianapolis Museum of Art, Indianapolis, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Bahçede Süsenler, Tarih: 1901,, Yer: David Owsley Museum of Art, Ball State University, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Gelincik Tarlası, Tarih: 1901, Orijinal Boyut: 55,8 x 81,2 cm, Yer: David Owsley Museum of Art, Ball State University, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Gülhatmi ve Gelincikler, Tarih: 1901, Orijinal Boyut: 45,7 x 60,9 cm, Bulunduğu Yer: Fort Wayne Museum of Art, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Sonbaharda Bir Günsonu, Tarih: 1901, Orijinal Boyut: 48,2 x 71,1 cm, Yer: Evansville Museum of Arts, Indiana, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Suda Ayışığı, Tarih: 1900, Orijinal Boyut: 55,8 x 73,6 cm, Bulunduğu Yer: Indiana State Museum, Washington, Indianapolis, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Tarlada Mola, Tarih: 1886, Orijinal Boyut: 73 x 99 cm, Yer: David Owsley Museum of Art, Ball State University, Muncie, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Yaz Günü, Tarih: 1890, Boyut: 35 x 50 cm, Yer: David Owsley Museum of Art, Ball State University, Muncie, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin