İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Francesco Bacchiacca » Francesco Bacchiacca Hayatı ve Eserleri

Francesco Bacchiacca Hayatı ve Eserleri

  Francesco Bacchiacca (1494 – 1557)

  İtalyan Rönesans Ressamı Francesco Bacchiacca 1494’te Floransa’da doğdu. İlk eğitimini Perugino’dan aldı. Yüksek Rönesans sanatçısıdır. Başlangıçta Pontomo ve Rosso Fiorentino’nun sanatsal çizgisini takip etti. Mannerizme ( tarzcılık ) yönelerek Perugino ile çalıştı ve ondan etkilendi. Bir müddet Roma’da kaldı. 1523 yılında, Giovanni Benintendi’nin ön cam dekorasyonuna yine Andrea del Sarto, Franciabigio ve Pontormo ile katıldı.

  Bir predellas ve küçük kabine resimleri ressamı olarak ün yapmış olmasına rağmen, sonunda Berlin’de bulunan Vaftizci Yahya’nın Behindesi gibi büyük sunakları içerecek şekilde üretimini genişletti. 1540’da Floransa’ya döndü ve Cosimos I. Medici için çalıştı.

  Bachiacca’nın ilk büyük siparişi, Cosimo’nun botanik ve doğa bilimlerine olan ilgisinin önemli bir kanıtı olarak, Dük’ün özel çalışmasının duvarlarını ve tavanını bitkiler, hayvanlar ve bir manzara ile resimlemekti. Bachiacca, Pontormo, Bronzino, Francesco Salviati, Tribolo, Benvenuto Cellini, Baccio Bandinelli ve onun heykeltıraşçısı Giovanni Battista del Tasso dahil olmak üzere, çağın en önemli Floransalı sanatçılarından biriydi.

  Tek bir tarza bağımlı olmadı. Örneğin ” Adam and Eve with their Children ” tablosundaki anne ve baba figürlerini, Perugino’nun ” Apollo and Marsyas ” adlı tablosundan aldı. Manzara resimlerinde ise Albrecht Dürer’den esinlendi. Mannerist eğilimleri ile Fiorentino ve Pontoma’dan devraldığı standart resim tarzını uzlaştırmaya çalıştı. Kendisini izleyen ressamlardan bazıları, onun yapıtlarından yararlanarak, bu iki kaynağı estetik bir yetkinlikle sentezlemeyi başardılar.

  Yapıtları halen J. Paul Getty Museum, Metropolitan Museum of Scotland ve Londra National Gallery’de sergilenmektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  sanatçının tablo indexi

  Azize Maria Magdalena, tarihi 1540 – 1545, Orijinal Boyut: 51 x 42 cm, Yer: Palazzo Pitti Florence

  Hz Musa Kayaların Arasından Su Çıkarırken, tarihi 1540 – 1545, Orijinal Boyut: 100 x 80 cm, Yer: Scottish National Gallery Edinburgh

  Kardinal Leopoldo’nun Portresi, tarihi 1540 – 1545, Yer: Galleria degli Uffizi, Florence