İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » Francisco De Zurbaran Hayatı ve Eserleri

Francisco De Zurbaran Hayatı ve Eserleri

  Francisco De Zurbaran

  Francisco De Zurbaran (1598 – 1664)

  İspanyol Barok dönem ressamı Francisco De Zurbaran 1598 yılında Extremadura Fuente de Cantos’ta doğdu. Çocukluk döneminde odun kömürü ile çizimler yapması dikkat çekti. 1614’te babası onu üç yıl boyunca az tanınan bir sanatçı olan Pedro Díaz de Villanueva’nın yanında,  çıraklık yapması için Sevilla’ya gönderdi.

  1626’da Seville’deki Dominik manastırı San Pablo el Real ile sekiz ay içinde 21 resim yapmak üzere sözleşme imzaladı. Resimlerin on dördü Saint Dominic’in hayatını betimlemiştir; diğerleri ise Saint Bonaventura, Saint Thomas Aquinas, Saint Dominic ve dört Kilise Doktorunu temsil ediyordu.

  1629’da Sevilla’nın ileri gelenleri, Zurbarán’ı şehirde kalıcı olarak yerleşmeye davet ettiler çünkü resimleri Seville’in itibarını arttırmış ve şehre ün kazandırmıştı. Daveti kabul etti ve eşi Beatriz de Morales ve sekiz asistanıyla birlikte Sevilla’ya taşındı. 1630’larda Philip IV’e ressam olarak atandı. 1640’tan sonra, sade ve sert kenarlı tarzı nedeniyle sanatçının ünü azaldı.

  Zurbarán’ın Caravaggio’nun resimlerini görme imkanı olup olmadığı bilinmemektedir, ancak çalışmalarında benzer şekilde gerçekçi bir üslup ve teknik kullanmıştır. Bazı sanat tarihçileri karakteristik olarak güçlü kompozisyonları üzerinde en büyük etkiye ressam Juan Sánchez Cotán’ın sahip olduğunu düşünmektedirler.

  Figürlerini çoğunlukla münzevi dini şahsiyetlerden seçti. Tarzı Caravaggio’nunkinden daha rezerve edilmiş ve süslenmiştir; renk tonu genellikle mavimsidir. Olağanüstü efektler, büyük ölçüde hafif ve gölgeli, kesin şekilde tamamlanmış ön planlarla elde edilir. Arka planlar genellikle özelliksiz ve karanlıktır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Aziz Francis Dua Ederken, Tarih: 1639, Boyut: 152 x 99 cm, Yer: National Gallery Londra, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Aziz Peter’in Aziz Peter Nolasco’ya Görünmesi, Tarih: 1629, Boyut: 179 x 223 cm, Yer: Museo del Prado Madrid, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Aziz Serapio’nun Şehit Edilişi, Tarih: 1628, Boyut: 120 x 103 cm, Yer: Wadsworth Atheneum Museum of Art, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Kaplarla Natürmort, Tarih: 1650, Boyut: 46 x 84 cm, Yer: Museo del Prado Madrid, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Saint Margaret, Tarih: 1631, Orijinal Boyut: 194 x 112 cm, Yer: National Gallery, Londra.

  Tanrının Kuzusu (Agnus Dei), Tarih: 1640, Boyut: 35,5 x 52 cm, Yer: Timken Museum of Art San Diego.